KAYSERİ HABERLERİ

ÇATIDER : 'Türkiye'de 7 milyon yalıtımsız ve hatalı çatı var'

DHA
06 Nisan 2016 - 11:49Son Güncelleme : 06 Nisan 2016 - 11:50

ÇATIDER : 'Türkiye'de 7 milyon yalıtımsız ve hatalı çatı var'

DHA

KAYSERİ (DHA)- ÇATI Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz, merdiven altı üretimin çatı sektörünün kanayan yarası olduğunu belirterek, “Tüketicilerin daha ucuz olduğu gerekçesiyle merdiven altı üretimle yapılan çatı uygulamalarını tercih etmesi, yarardan çok zarara yol açıyor. Türkiye'de yaklaşık 7 milyon yalıtımsız ve hatalı çatı var. Çatılarda yıllık 5 milyon metrekare yenileme, aktarma ve tamirat çalışması yapılıyor” dedi.
ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz, merdiven altı üretimin tüm sektörleri tehdit ettiğini, çatı sektöründe de standartlardan uzak ürünlerin ülke ekonomisi ve tüketici bütçesine çok büyük zarar verdiğini söyledi. Merdiven altı ürünlerin, yalıtım sektörünün de kanayan yarası olduğunu vurgulayan Yavuz şunları söyledi:
“Çatıların doğru detay ve doğru malzemeyle sistemine uygun projelendirilmesi, konusunda uzman kişiler tarafından yaptırılması gerekiyor. Merdiven altı ürünlerden kaçınıp, sertifikalı, CE belgeli ürünleri tercih etmeli, ayrıca bu ürünleri işinin ehli sertifikalı ustaya teslim etmeliyiz. Böylece tüketicinin parası çöpe gitmez ve çatının ömrü, binanın ömrü kadar uzun olur. Geniş ölçekte baktığımızda ise ülke ekonomisi için tasarruf sağlarız. Türkiye'de yaklaşık 7 milyon yalıtımsız ve hatalı çatı bulunuyor. Bu çatıların ülke ekonomisine verdiği zarar, geçen yıl yaklaşık 4 milyar TL oldu. Son 10 yılda 26 milyar TL boşa harcandı. Konut ve işyeri çatılarındaki yalıtım eksikliği, mevcut yalıtımların korunamaması, yalıtım konusunda gerekli iyileştirmelerin yapılmamış olması, çatı kaplama sistemlerindeki eksik ve yanlış uygulamalar, hepimize zarar veriyor.”
İSTANBUL'DA ÇATILAR ENERJİ VERİMLİĞİNDEN UZAK
İstanbul’da çatıların büyük bölümü enerji verimliliğinden uzak olduğunu belirten Yavuz, İstanbul'da yaklaşık 1 milyon 600 bin bina bulunduğunu kaydederek şöyle konuştu:
“Bu binaların büyük bir kısmı yaklaşık olarak yüzde 70'i geleneksel metodlarla yapılmış binalardan oluşuyor. Bu yüzden çatı sistemlerinin de enerji verimliliğinden uzak olduğu bir gerçek. Bu binaların çatıları halen sağlam olabilir ancak güncel su ve ısı yalıtım malzemeleri ile yenilenmedikleri takdirde binalarda yüzde 30 hatta yüzde 50'lere varan yaz ve kış enerji kaybı yaşanıyor. Bu kayıp, tüketicilerin enerji faturalarına yansıyor.”
YILDA 5 MİLYON METREKARELİK TADİLAT YAPILIYOR
Yılda 5 milyon metrekarelik çatı tadilatı yapıldığını söyleyen başkan M. Nazım Yavuz, tüketicilere şu uyarılarda bulundu:
“Çatılarda yıllık 5 milyon metrekare yenileme, aktarma ve tamirat çalışması yapılıyor. Bilinçli bir tüketici mal ve hizmet alırken doğru seçim yapar. İhtiyacı olan malı ve hizmeti yetkili satıcısından alır. Çatılarda yapacağımız tadilat, yenileme veya tamiratlar için çatı sektörü içinde olan uzman bir firma tercih edilmelidir. Can ve mal kayıplarının yaşanmamasının sırrı, doğru planlama, doğru ekipman seçimi, bilgili elemanların kullanılması ve iş güvenliği tedbirlerinin eksiksiz şekilde uygulanmasıdır "

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden ÇATIDER : 'Türkiye'de 7 milyon yalıtımsız ve hatalı çatı var' hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Nisan 2016 tarihinde saat 11 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ÇATIDER : 'Türkiye'de 7 milyon yalıtımsız ve hatalı çatı var' haberi güncellenecektir.

  KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:07
  • Guneş
   05:53
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:35
  • Akşam
   19:29
  • Yatsı
   21:01
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı