Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ÇATES'in külü, ne denizi be de havayı kirletecek

  A.A.
  25.10.2007 - 11:23 | Son Güncelleme:

  Zonguldak'ın Çatalağzı beldesinde kurulu Çatalağzı Termik Santralının (ÇATES), yapımına 2002'de başlanan ve büyük bölümü tamamlanan 'kül barajının' kısa sürede faaliyete alınarak, bir kısmı denize ve havaya bırakılan küllerin depolanması hedefleniyor.

  Türkiye'nin enerji tüketiminin yüzde 2'sini karşılayan, 2x150 megavatlık kurulu güce sahip ve yıllık 2,2 milyar kilovatsaat elektrik enerjisi üreten ÇATES'in bacalarından havaya püskürtülmesi ve denize bırakılması sonucu kirliliğe yol açan küllerinin depolanması amacıyla, 2002'de başlatılan kül barajı inşaatı devam ediyor.

  Günlük ortalama kömür ihtiyacı iki ünite için toplam 5 bin-5 bin 500 ton, yıllık ihtiyacı da yaklaşık 1 milyon 700 bin ton olan santralın, kazanlarında yakılan kömürden yüzde 40-45 oranında kül çıkıyor.

  Denize atılan kül rüzgarın etkisiyle kirlenme deşarj bölgesinden doğu-batı istikametinde yaklaşık 25-30 kilometre sahil bandına ve 5-6 mil açığa kadar yayılıyor.

  KÜL, BORULARLA BARAJA TAŞINACAK

  ÇATES yetkilileri,  elektrik enerjisinin sonradan kullanılmak üzere biriktirilemeyen ve üretildiği anda tüketilmeye mecbur üretim olduğunu, bundan dolayı da santralın durdurulamayacağını belirttiler.

  Elektrik enerjisi için kömürün yakılmasıyla kül ve cürufun açığa çıkmasının kaçınılmaz süreklilik arz ettiğine dikkati çeken yetkililer, şunları kaydettiler:
  “Buna bağlı olarak, kül ve cürufun depolanması zorunlu. Hazırlanan proje doğrultusunda 2002'de başlanan kül barajı inşaatında sona yaklaşılmıştır. Gövdesi kil çekirdekli kaya dolgu tipinde ve yüksekliği 68 metrelik barajın, günümüz birim fiyatlarıyla 40-50 milyon YTL civarında maliyeti var.

  Baraj inşaatının şu anda büyük kısmı tamamlandı. Çalışmaların kısa zamanda sona ermesini ümit ediyoruz. Baraj ile termik santral arasına kurulacak 885 metre uzunluğunda ve 5 santimetre çapındaki borular vasıtasıyla kirliliğe yol açan küller depolanacak. Şu anda külün bir kısmı bazı işletmelere satılmakta, diğer bölümü de denize ve havaya boşaltılmakta.”

  Yetkililer, kül barajında kullanılan boruların yurt dışından ithal edilen özel üretimler olduğunu, barajın uzun yıllar santralin depolama ihtiyacını karşılayacağını belirttiler.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı