« Hürriyet.com.tr

Çatalca’nın yarım asırlık lokantası

Hürriyet Haber
X

Hüsamettin Gündüz, 50 yıldır Çatalcalılar'a yemek pişiriyor. Hem de kuzine sobasında odundan başka ateş kullanmadan.

Merkez Lokantası'nın sahibi Hüsamettin Gündüz, Yunanistan'dan göç etmiş bir ailenin en küçük oğlu. Şimdi 70'li yaşlarında. İşe bulaşıkçılıktan başlamış. Çatalca'nın o dönemdeki gözde lokantalarında öğrenmiş ahçılığı. Gencecik bir delikanlıyken kendine ait bir lokanta açmaya karar vermiş. Adını da Merkez Lokantası koymuş.

Kerameti adından mıdır bilinmez, gerçekten de Çatalcalılar'ın yemek merkezi haline getirmiş lokantasını. Gündüz'e göre yemek uğraş isteyen bir iş. Acaleye gelmez. Bunun için de 50 yıldır kuzine ve odun ateşinden hiç vazgeçmemiş. Başka bir pişirme sistemi kurmayı hiç düşünmemiş.

İlle de kuru fasulye

Lokanta'ya gidenler öğle saatlerinden itibaren 10 ya da gününe göre 11 çeşit sulu yemek bulabiliyor. Yemek çeşidinin arttırılma nedeni ise, Çatalca'da Perşembe günleri kurulan pazar. Bu günlerin en gözde yemeği ise, kuru fasulye. Fasulyenin yanında getirilen küçük turşu biberler de müşterilerin baş taçlarından.

Büryan kebabı

Lokanta'nın mönüsü sulu yemekle sınırlı değil. Özellikle gece başlayan rakı sofralarının gözde yemekleri arasında ızgara çeşitleri ve mevsimine göre masaya getirilen balıklar da var. Bu arada lokantanın dillere destan limonlu ve fırınlanmış tahin helvasına da özellikle gece müşterileri talip. Merkez Lokantası dendiğinde anmadan geçilmeyecek bir başka yemek ise, Büryan Kebabı. Kuzunun en lezzetli bölümlerinden yapılan bu kebap, bir tepsiye serilen iç pilav üstünde servis yapılıyor. Yine kuzine ateşinde ve çok uzun sürede pişirildiği için özel sipariş vermek gerekiyor. Merkez Lokantası hergün saat 05.00-01.00 saatleri arasında açık. Yolu düşecek olanlara duyurulur.

Kaynak:

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyanın en ilginç kasabası! Öyle yasaklar var ki...
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyanın en az ziyaret edilen 16 yeri
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Tek başına köyü öyle bir hale getirdi ki! (Taichung köyü)
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Surların içindeki ilginç köy: Monsaraz
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
En görkemli yılbaşı kutlamaları
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Bir tek masası var, zenginler sıraya giriyor!