Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Casusluk romanlarının yazarı casusluk yapmış

  Hürriyet Haber
  27 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 27 Aralık 2000 - 00:01

  EN fazla satan casusluk romanlarının ünlü yazarı John Le Carre, gençliğinde casusluk yaptığını itiraf etti. Asıl adı David Cornwell olan Le Carre önceki gün The Times Gazetesi'nde yayınlanan demecinde, öğrencilik yıllarında İngiliz istihbarat servisleri hesabına çalıştığını açıkladı. ‘‘Farklı zamanlarda ordu ve istihbarat servislerinin sivil birimlerinde çalıştım’’ diyen 69 yaşındaki ünlü yazar, evlere girmenin ve gizli mesajları teslim etmenin heyecan verici bir şey olduğunu ve bu deneyimlerinin daha sonra yazdığı romanlarında kendine esin kaynağı olduğunu kaydetti. John Le Carre, ‘‘Casusluk önerisi müthiş çekiciydi. Sanki tüm hayatım boyunca böyle bir görevi bekliyor gibiydim’’ diye duygularını dile getirdi.

  DENEYİMLERİNİ YAZIYOR

  Aralarında ‘‘Soğuktan Gelen Casus’’ ve ‘‘Tamirci Terzi Asker Casus’’un da bulunduğu çok sayıda kitabın yazarı, 1960'lı yıllarda Berlin duvarının inşa edildiği sırada istihbarat servislerinde küçük görevlerde çalıştığını da sözlerine ekledi. John Le Carre, ‘‘Berlin Duvarı inşa edildiğinde Batı Almanya'daydım ve ‘‘Soğuktan Gelen Casus’’ romanımda o günlerin izleri vardır’’ dedi.

  Uzun zamandır Le Carre'nin, romanlarını kendi casusluk deneyimlerine dayanarak yazdığından süpheleniliyordu, ancak yazar bu düşünceleri daha önce hiç açıkça doğrulamamıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı