Casus not tutar mı

Hürriyet Haber
12.09.2015 - 10:21 | Son Güncelleme:

Almanya’da Türk istihbaratı adına casuslukla suçlanan üç Türkün duruşmasında, baş sanığın üzerinden çıkan notlar ele alındı. Notlarda isimler, telefon numaraları ve 100 bin İsviçre Frangı’nın seri numaraları yazıyor.

TÜRK hükümetine muhalif gruplar ve kişiler hakkında Almanya’da bilgi toplamakla ve casuslukla suçlanan Muhammed Taha Gergerlioğlu, Göksel G. Ve AhmCasus not tutar mıet Duran Y.’nin duruşmasına, dün Koblenz Yüksek Eyalet Mahkemesi’nde tanıkların dinlenmesiyle devam edildi.

Duruşmada MİT’in gezici yöneticisi olarak suçlanan baş sanık Gergerlioğlu’nun gözaltına alındığında üzerinde çıkan not defteri ele alındı.

Not defterinde isimler ve telefon numaraları yanında, “Emekli subay, Habur sınır kapısında görevli. Kandil muhbiri, oradan uzaklaştırılmalı” gibi kısa notlar yer alıyor. Tanık olarak dinlenen Türk kökenli polis Murat Y., bu notların soruşturmayı yürüten komiser tarafından tercüme edilmesi için kendine verildiğini anlattı.

Notlardan bazıları şöyle:
“Şahin Babat, emekli subay. Habur sınır kapısında görevli. Oradan atılmalı. Turan Babat’la alakası yok...”Casus not tutar mı

Notları tercüme eden ve araştıran Murat Y., Turan Babat’ın Köy korucusu olduğu, o nedenle “Bir ilişkisi yok” notunun düşülmüş olabileceği yorumunu yaptı.

Diğer bazı notlar ise şöyle:
“Vanlı Nurettin Ayan, Malatya’dan Oğuzhan Karahan, bu iki kişi PKK adına çalışıyor.
Ümraniye beyaz ticaret merkezi. Mehmet... Şırnak Uludere, Kandil muhbiri.
Cizre, Dündar, AKP milletvekili, bürosunda Başbakan’ın fotoğrafı yok...”

Notların birinde ise 100 bin İsviçre Frangı’nın seri numaraları var.

Mahkemede ikinci tanık olarak dinlenen başkomiser Wolfgang M.’nin ifadesine göre casusluk olayı tesadüfen ortaya çıktı.

Darmstadt polisi uyuşturucu, sahte para şüphesiyle Ahmet Duran Y. Hakkında 2012’de soruşturma başlattı.

Kendisini takibe alarak telefon görüşmelerini dinledi. Bu soruşturma esnasında baş sanık Muhammed Taha Gergerlioğlu ve Göksel G.’nin Ahmet Duran Y. ile görüşmeleri dinlemeye takıldı. Ahmet Duran Y. Hakkında kara para, uyuşturucu ticareti gibi suçlardan üç soruşturma yürüyor.
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı