Dünya Haberleri

  Castro'nun halefi Castro

  Hürriyet Haber
  14.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Küba lideri Fidel Castro, ölümünden sonra yerine kardeşi Raul'un geçmesini istiyor. Castro, cuma günü sona eren Komünist Parti kurultayının kapanışında yaptığı konuşmasında, kendisinden daha genç ve enerjik olan küçük kardeşi Raul Castro'nun önderlik görevini uzun yıllar yerine getirebileceğini söyledi. Komünist Parti'nin Marksist-Leninist ilkelere bağlı kalmasını isteyen Castro ‘Küba devriminin hiç kimse tarafından yıkılamayacak bir sağlamlığa’ ulaştığını da ifade etti.

  Raul Castro partinin 5'inci kurultayında parti başkan yardımcılığına getirilmişti. Fidel Castro ile Batista diktatörlüğünü yıkan devrim hareketine önderlik eden 66 yaşındaki Raul, silahlı kuvvetler başkomutanlığı ve devlet başkan yardımcılığı görevlerini de elinde tutuyor.

  ABD'deki Kübalı mülteciler 71 yaşındaki Castro'nun ağır hasta olduğunu iddia ediyorlar. Bu iddia Küba yetkilileri tarafından yalanlanırken, Castro'nun parti kurultayında kendisinden sonraki liderlik konusunu gündeme getirmesi, söylentileri doğruladığı yorumuna neden oluyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı