Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Castro: Lennon'u tanımadığım için üzgünüm

  Hürriyet Haber
  10 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 10 Aralık 2000 - 00:01

  John Lennon ölümünün 20. yılında anıldı

  Efsanevi Beatles grubunun üyesi John Lennon ölümünün 20. yılında bütün dünyada anıldı. En ilginç anma töreni ise Küba'da gerçekleşti. Törene sürpriz bir biçimde katılan Fidel Castro, Lennon'u tanımadığı için üzgün olduğunu belirtti.

  İNGİLTERE'nin efsanevi grubu Beatles üyesi John Lennon, ölümünün 20. yılında hayranları tarafından dünyanın çeşitli yerlerinde anıldı.

  New York'taki Central Park içinde anısına ithaf edilen Strawberry Fields bölümünde biraraya gelen yüzlerce Lennon hayranı, ellerinde çiçek ve Lennon'ın fotoğraflarını taşıyarak mum yaktılar ve grubun şarkılarını söylediler. Lennon'ın hayranları ayrıca, sanatçının 8 Aralık 1980'de deli bir hayranı tarafından öldürüldüğü New York'taki apartmanının yakınlarına çiçek ve fotoğraf bıraktılar.

  Lennon'ın dul eşi Yoko Ono ise Lennon'la birlikte paylaştığı ve asla terketmeyeceğini söylediği dairenin penceresinde her yıl yaptığı gibi mum yaktı. John Lennon, New York'un yanı sıra doğduğu yer İngiltere'nin Liverpool kentinde de hayranları tarafından saygıyla anıldı.

  CASTRO DA ANDI

  Küba Lideri Fidel Castro da başkent Havana'daki bir parkta düzenlenen anma törenine sürpriz bir şekilde katıldı. Lennon'ın parktaki bronz heykelinin açılışını yapan Castro, Lennon ile aynı şeyleri hayal ettiklerini belirtti. Lennon'ın dünya barışına yönelik faaliyetleri ve Vietnam savaşı hakkında eleştirileri nedeniyle törene katılma kararı verdiğini söyleyen 74 yaşındaki Castro, ‘Onu tanımadığım için üzgünüm. Benim gözümde onu büyük yapan fikirleridir’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı