Gündem Haberleri

  Castro hazine avına başladı

  Hürriyet Haber
  06.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Küba kıyılarında 16'ncı yüzyılda batmış ve içi son derece değerli hazinelerle dolu batıkların çıkarılması için Castro'nun izin vermesi, hazine avcılarının soluğunu kesti. Güney Amerika'dan yağmalanmış altın, gümüş ve değerli taşlarla dolu 500 kalyon için, Küba kıyılarında büyük bir yarış başladı.

  Küba'nın başkenti Havana açıklarında ve ülkenin güneyindeki Juventud adası kıyılarında deniz dibinde bulunan hazinenin çıkarılması işi, Devlet Başkanı Fidel Cstro'nun izin vermesiyle Kanadalı Visa Gold firması tarafından üstlenildi.

  Küba açıklarında tarihin en büyük ve en zengin hazinesi olarak nitelendirilen batıklarda bulunan altın ve gümüşün parasal değeri, milyarlarca doları buluyor. Çıkarılan hazine, Küba ile Kanadalı firma arasında eşit olarak pay edilecek.

  Küba, daha önce hazineyi tek başına çıkarmayı denemiş, ancak teknik donanım yetersizliği nedeniyle başarılı olamıştı. Yaklaşık 400 yıldır okyanusun derinliklerinde yatan yüzlerce geminin, zaman içinde mercanlarla kaplandığı ve bu nedenle tespit edilebilmeleri için, son derece modern ve gelişmiş cihazlara ihtiyaç bulunduğu ifade ediliyor.

  Geçen hafta dalmaya başlayan ve doğru yolda olduklarını açıklayan Kanadalı ekipler, son teknolojiyle üretilmiş uzaktan kumandalı ve üzerinde hassas kameralar bulunan modern sonar cihazları kullanıyorlar. Bir çeşit küçük denizaltı görünümündeki cihazlar, okyanus tabanında ilerlerken, kameraları sayesinde, elde ettiği verileri anında bilgisayarlara yolluyor.

  Batıkların büyük çoğunluğunu İspanyol gemileri oluşturuyor. İspanyol askerleri, Orta ve Güney Amerika'daki Aztek ve İnka uygarlıklarını yağmalıyor, büyük bir vahşetle elde ettikleri değerli taşları, altın ve gümüşü İspanya'ya götürmek için büyük kalyonlar kullanıyordu. Havana, uzun yolculuk sırasında ikmal limanı görevi görüyordu. Ama zaman içinde Havana kıyılarında, fırtına veya başka nedenlerden ötürü içi hazine dolu 500 kadar kalyon battı. Bu hazinenin çıkarılmasıyla birlikte, Aztek ve İnka uygarlıklarıyla ilgili yeni bilgilere de ulaşılması bekleniyor.

  Karayip Denizi ve Meksika Körfezi çok eski yıllardan beri define avcılarının gözde coğrafyalarından biri.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı