Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

CAS'taki düello şubatta

UEFA, şike iddialarını incelemesi için görevlendirdiği disiplin başmüfettişinin CAS’a gönderdiği savunmayı geri çekti. Hukukçular bu durumun Fenerbahçe’nin lehine mi aleyhine mi olduğu konusunda 2’ye bölünmüş durumda.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

FENERBAHÇE’nin UEFA ve TFF aleyhine CAS’ta açtığı davada dün sürpriz gelişme yaşandı... UEFA, şike iddialarını incelemesi için Türkiye’ye gönderdiği disiplin başmüfettişi Pierre Cornu’nun CAS’a gönderdiği savunmayı geri çekti.

TFF’den konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada, “CAS’tan gönderilen yazıda, UEFA’nın, kendi avukatı ve görevlisi Pierre Cornu’nün 3 Kasım 2011 tarihli raporunun dosyadan çıkartılmasını talep ettiğini bildirdi” denildi.

Cornu, söz konusu raporunda, TFF Başkan Vekili Lutfi Arıboğan ve TFF Hukuk Başmüşaviri İlhan Helvacı’dan aldığı bilgiler doğrultusunda Fenerbahçe’nin UEFA Şampiyonlar Ligi’nden ihraç edildiğini yazmıştı. Raporun geri çekilmesiyle birlikte Arıboğan ve Helvacı aklanmış oldu.

UEFA, CAS’a savcının hazırladığı iddianameyi gönderecek

UEFA’nın, Cornu’nun ifadesini geri çekmesi, Fenerbahçe’nin lehine mi yoksa aleyhine mi olduğu hukukçuları 2’ye böldü...

LEHİNE; çünkü UEFA, sadece Cornu’nun ifadesine dayanarak, Fenerbahçe’nin savunmasını almadan, sarı lacivertlileri Şampiyonlar Ligi’nden men etme kararı aldı. Bu kararını da TFF’ye uygulattı. Cornu’nun ifadesinin geri çekilmesi, UEFA’nın bu kararı sadece bir kişinin sözüne güvenerek aldığı sonucunu ortaya çıkarıyor.

ALEYHİNE; çünkü UEFA, Cornu’nun ifadesi yerine CAS’a, savcılığın hazırladığı iddianame ile TFF Etik Kurulu’nun raporunu gönderecek. Fenerbahçe’nin CAS’ta açtığı davanın ilk duruşması şubat ayı içinde yapılacak.

Emin Özkurt: Hukuk çocuk oyuncağı değildir

FENERBAHÇE Kulübü’nün avukatı Emin Özkurt, Pierre Cornu’nun ifadesini geri çekmesine tepki gösterdi. Özkurt, “UEFA Fenerbahçe’yi Cornu’nun ifadesine dayanarak Şampiyonlar Ligi’ne almadı. Şimdi Cornu çekildiğine göre; UEFA haksız. O karar alındığında ortada ne iddianame vardı, ne de Etik Kurulu raporu. Üstelik savunmamız bile alınmadı. Karardan 3-4 ay sonra açıklanan bir iddianameyi, men etme kararına dayanak olarak gösteremezsin. Hukuk çocuk oyuncağı değildir. Verdiğiniz bir dilekçeyi, ’bunun yerine başka birşey koyuyorum’ diyerek geri alamazsınız” dedi.

Ne demişlerdi?

Arıboğan ve Helvacı bilgi verdi

UEFA Başmüfettişi Pierre Cornu, 3 Kasım’da CAS’a gönderdiği yazılı ifadesinde, Fenerbahçe’nin TFF Başkan Vekili Lutfi Arıboğan ve İlhan Helvacı’nın kendilerine verdiği bilgilerle Şampiyonlar Ligi’nden ihraç edildiğini söylemişti.

İfade doğru değilse özür dileriz

FENERBAHÇE Asbaşkanı Ali Koç, 29 Kasım 2011’de düzenlediği basın toplantısında, Lutfi Arıboğan ve İlhan Helvacı üzerinden TFF Yönetim Kurulu’nu topa tutmuştu. Koç, ardından da, “Cornu’nun ifadesi doğru değilse özür dileriz” diye eklemişti.

Ali Koç bizden özür dilemeli

TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, 30 Kasım 2011’de yönetim kurulu üyeleri ile yaptığı basın toplantısında, Cornu’nun ifadesinin doğru olmadığını söylemişti. Aydınlar, daha sonra Ali Koç’un, kendilerinden özür dilemesi gerektiğini ifade etmişti.


Bunları da Beğenebilirsiniz