Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cassini Venüs'te

  Hürriyet Haber
  28 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 28 Nisan 1998 - 00:01

  Satürn'e gönderilmek üzere ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaverel Uzay Merkezi'nden 15 Ekim 1997'de fırlatılan uzay aracı Cassini, Venüs'e 284 kilometre uzaklıkta yörüngeye oturdu.

  Venüs'ün etrafında dönerek hızını saniyede 7 kilometreye çıkaran aracın, 2004 yılında Satürn'e varacağı bildiriliyor. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'nden (NASA) Ronald Draper, ‘‘Cassini aracı, programına uygun her şeyi gerçekleştiriyor. Venüs'e ulaşan araç, hızını artırarak saatte 141 bin kilometre hızla Venüs'den ayrıldı’’ dedi.

  Atmosferi inceliyor

  Cassini'nin Venüs'ün atmosferindeki şimşekler ile ilgili araştırmalar yaptığını belirten bilim adamları, aracın ayrıca gezegen üzerinde sinyal araştırması yapmaya başladığını da açıkladılar. Cassini, haziranda yeniden Venüs'e doğru uçuş yaparak hızını artıracak ve 1999'un Ağustos'unda dünyanın yanından geçerek asıl hedefi Satürn'e doğru yol alacak.

  2000 yılında Jüpiter'de

  Cassini Satürn'e doğru giderken, 2000 yılında da Jüpiter'e yaklaşacak. Bilim adamları, aracın Jüpiter'e yaklaşmasının da hız artırma amaçlı olacağını, aracın hedefine varabilmesi için hızını artırmasının zorunlu olduğunu kaydettiler. Cassini şu anda dünyadan 136 milyon kilometre uzaklıkta bulunuyor.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı