« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Çarşıyı dağıtın

"Ben dünyanın hiçbir yerinde böyle taraftar görmedim. Her hafta olay, her hafta ceza. Futbolcular korkudan oynayamıyor. Yönetim de taraftardan korkuyor."

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
BEŞİKTAŞ’ta yarım sezon forma giydikten sonra Fransa Ligi takımlarından Metz’e kiralanan Youla, siyah beyazlı takımın son yıllardaki başarısızlığının faturasını taraftarlara kesti. Gineli futbolcu, Futbol Extra Dergisi’nin şubat sayısında yer alan röportajında, Beşiktaş’ın seyirci baskısı nedeniyle başarılı olamadığını savundu.

Türkiye’nin en fanatik taraftarının Beşiktaş’ın Çarşı Grubu olduğunu vurgulayan Youla, "Beşiktaş’ta oynamak en zor iş. Çünkü en büyük baskı burada var" diye konuştu. Fenerbahçe’de aynı baskının olmadığını belirten Gineli oyuncu, şöyle devam etti:

"Geçen sezon Anelka iyi futbol mu oynadı? Ama hiçbir baskı görmedi. Fenerbahçeli diğer futbolcular da öyle. Adamlar iki senedir Avrupa’da hayal kırıklığı yaşıyor, bir baskı veya tepki yok. Bizde uf, uf... Fenerbahçe taraftarı destek veriyor, Beşiktaş taraftarı ise futbolcusuna küfür ediyor. Galatasaray’da da bu baskı yok. Üç büyüklerde sadece Beşiktaş’ta var. Bu baskı sadece benim dönemimde de değil, benim Türkiye’de oynadığım her dönemde vardı. Bunu Gençlerbirliği’ndeyken de görebiliyordum."

Taraftarın tepkisinin sadece kendisine yönelik olmadığını belirten Youla, şöyle devam etti:

"Diğerleri korkudan ses çıkarmadı, ben cevap verdim. Bir de yabancılardan çoğu yeni, onlar tribünlerin söylediklerini anlamıyor. Ama ben 5 yıldır Türkiye’deyim ne dediklerini anlıyorum. Dayanamadım ve bu yüzden cevap verdim. Tigana da bana kızdı. Olsun. Beşiktaş’ın taraftarı böyle sabırsız olursa başarı hiç olmaz. Yönetim taraftardan korkuyor ve onlara bir şey söyleyemiyor. Ben ayrıldım, bakın benden sonra da bu devam edecek. Futbolcular korkudan oynayamıyor. Türk futbolcuların hepsi Galatasaray’da, Fenerbahçe’de oynamak istiyor. Zaten Beşiktaş taraftarı ortada. Her hafta olay, her hafta ceza. Beşiktaş’ın başarısız olmasında bana göre taraftarın etkisi çok yüksek. Sorun futbolcuların kalitesinde değil, taraftarın baskısında." Souleymane Youla, "Yönetimin de baskısı oluyor mu Beşiktaş’ta?" sorusuna şu yanıtı verdi:

Yönetim hep idmanda

"Var tabii. Mesela İlhan Cavcav ayda bir iki defa gelir idmana, idmanlarda yönetici yok. Ama burada yönetim hep idmanda. Takımın değil Çarşı’nın dağılması lazım. Tribündeki problem hep orada başlıyor. Mesela ısınmaya çıkılıyor, onlar bazı futbolcuları çağırıyor, bazılarını çağırmıyor, bu da takımda huzursuzluğa neden oluyor. Takımı bölüyor. Mesela Mustafa Doğan, Ali Güneş bana söylüyor,
’Bu taraftar bizi sevmiyor" diye. Sergen ne yapsa hiç problem yok, ama bizim için problem çok."

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz