Gündem Haberleri

  Çarşı cinayetinde karar

  Hasan ÖRNEKOĞLU\İSTANBUL /DHA
  26.05.2010 - 22:23 | Son Güncelleme:

  BEŞİKTAŞ'ın tribün liderlerinden Ferdi Arslan’ın, 1 Eylül 2007'de öldürülmesiyle ilgili 18 kişinin yargılandığı davada karar çıktı. Davada, Osman Alpay Ketenci’ye "Kasten öldürme" suçundan 25 yıl hapis 500 TL de adli para cezası, Murat Akyıldız’a 12 yıl 6 ay hapis cezası verildi. 16 sanığın ise beraatine karar verildi.

  İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkeme’sinde görülen davaya tutuklu sanıklar Osman Alpay Ketenci, Murat Akyıldız, Özden Beşkazalıoğlu, Hazım Erdeniz ve Mehmet Beyhatun ile tutuksuz yargılanan Alpaslan Ketenci, Kemal Ulhanlı, Yavuz Akman, Ayhan Güner, Mustafa Akkaya, Ramazan Yıldız, Mert Vardar, Murat Çavuşoğlu, Suat Akyıldız, İsmail Şenol Kuru, Sinan Sarı, Hakan Selman Yalçın, Erkan Pişkin katıldı.

  Duruşmada son savunmasını yapan tutuklu sanık Osman Alpay Ketenci, olaydan sonra suçu işlemediğinden emin olduğu için silahıyla birlikte teslim olduğunu belirtti. Osman Alpay Ketenci, "Sanıklardan Murat Akyıldız’ın silahının atılmak suretiyle yok edildiği ifade edilmektedir. Esasen onun silahının ele geçirilmesi halinde olayın somut olarak, onun silahı tarafından maktüle ateş edildiği anlaşılacaktır. Başta Murat Akyıldız’ın Ferdi Arslan’a ateş ettiği ve gerçeğin bu şekilde olduğunu ifade eden kişiler Ferdi Arslan’ın ölmesiyle bu yoldaki girişimlerinden vazgeçtiler. Benim ölen Ferdi Arslan ile hiçbir sorunum yoktu. Olaydan önceki tarihlerde ona bilet temin ettiğim de doğrudur. Ancak olaydan önceki duvar yazılarıyla da benim hiç bir alakam yoktur" dedi.

  "CEZA ÇOCUĞUM İÇİN LEKE OLACAKTIR"

  Olay sırasında yere ateş ettiğini söyleyen Osman Alpay Ketenci, Ferdi Arslan’ı öldüren kurşunu kendisinin sıkmadığını ve öldürme kastının da olmadığını söyledi. Haksız yere ceza almak istemediğini de söyleyen Osman Alpay Ketenci, "Haksız yere ceza almam halinde haksız olarak verilecek ceza çocuğum için leke olacaktır. Bu durum beni üzecektir. Özetle ben suçsuzum. Beraatimi talep ediyorum" dedi. Diğer sanıklar da bir önceki duruşmada yaptıkları esas hakkındaki savunmalarını tekrar ettiklerini belirttiler.


  Sanık Murat Akyıldız, suça konu olan olayın bir kazadan ibaret olduğunu ve vicdanen de rahatsız olduğunu söyleyerek olay günü Ferdi Arslan’ın küfür ederek üzerlerine saldırdığını, bu sırada da arkadan bir el silah sesi duyduğunu söyledi. Kendisine ateş edildiğini düşündüğü için silahını çıkararak havaya ateş ettiğini söyleyen Murat Akyıldız, "Silahımı çıkartıp havaya doğru tutarken tetiğe dokundum. Silah bir el ateş aldı. İkinci el tutukluluk yaptı sonra parmağımı kurtarmak için uğraştığım sırada silah ikinci kez patladı. Olay bundan ibarettir" dedi.


  Kararını açıklayan Mahkeme Heyeti, sanıklardan Osman Alpay Ketenci’nin olay tarihinde Ferdi Aslan’ı kasten öldürdüğü sabit görüldüğünden kasten öldürme suçundan müebbet hapis cezasına, sanığın duruşmalardaki iyi hali gözetilerek, cezanın 25 yıla indirilmesine karar verdi. Ayrıca sanık Osman Alpay Ketenci’nin ruhsatsız silah bulundurup taşıdığı ve kullandığı sabit görülmekle bu suçtan da 1 yıl süreyle hapis cezasına ve 30 gün süreyle adli para cezasına çarptırıldı. Sanığın iyi hali gözetilerek, bu cezası da 500 TL adli para cezasına çevrildi.

  Mahkeme Heyeti, sanık Murat Akyıldız’a ise olay tarihinde ölmeden evvel maktüle silahla öldürme kastıyla ateş ettiği gerekçesiyle kasten öldürme suçundan müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasına, eylemin kalkışma aşamasında kaldığı anlaşıldığından sanığın, saptanan cezası meydana gelen zarar ve tehlikenin ağırlığına göre takdiren müebbet hapis cezası yerine 15 yıl hapis cezasına, sanığın duruşmalardaki iyi hali gözetilerek, 12 yıl 6 ay süreyle hapis cezası almasına karar verildi.Heyet, sanık Murat Akyıldız’a yasak silah bulundurup taşıdığı ve kullandığı sabit görülmekle bu suçtan da 1 yıl süreyle hapis cezasına ve 30 gün süreyle adli para cezasına çarptırıldı. Sanığın iyi hali gözetilerek, bu cezası da 500 TL adli para cezasına çevrildi. Ayrıca sanık Murat Akyıldız’a, olay tarihinde mağdur müşteki Turgay Kösedağ’ı silahla yaraladığı anlaşıldığı için bu suçtan 2 yıl 6 ay süre ile hapis cezasına çarptırıldı.
  Mahkeme Heyeti, sanık Özden Beşkazalıoğlu’nun olaydan sonra sanıklardan Murat Akyıldız’ın suçta kullandığı silahı yok ettiği anlaşıldığından, 1 yıl 3 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

  Sanıklar, Hazım Erdeniz, Özden Beşkazalıoğlu, Suat Akyıldız, Mehmet Beyhatun, Sinan Sarı, Hakan Selman Yalçın, Ayhan Güner, Kemal Ulhanlı, Yavuz Akman ve Murat Çavuşoğlu hakkında maktülün öldürülmesi ve Turgay Kösedağı’nın öldürülmeye kalkışılması suçuna katıldıkları suçlamasından delil yetersizliğinden beraatlerine karar verildi. Diğer sanıklar, Mehmet Vardar, Erkan Pişkin, Mustafa Akkaya ve Ramazan Yıldız, suçluyu kayırmak suçundan, İsmail Şenol Kuru ve Alparslan Ketenci’nin de suç delillerini yok ettiği suçlamasından beraat ettiler.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı