Gündem Haberleri

  Carry trade balonu sonunda patlayacak

  Financial Times
  03.11.2009 - 16:31 | Son Güncelleme:

  Kriz kahini Nouriel Roubini, öngörüsüz politikalarla tetiklenen balon ne kadar büyük olursa, balonun yaşadığı kaçınılmaz çöküşün etkilerinin o denli şiddetli olabileceğini belirtti.

  Roubini, Financial Times’da “Mother of all carry trades faces an inevitable bust” başlığıyla yayımladığı son yazısında, piyasalarda Mart ayından bu yana, hisse senetleri, petrol hisseleri, enerji ve emtia fiyatları dâhil, hemen hemen bütün riskli varlıklarda büyük fiyat artışlarının yaşandığını dile getirirken, gelişmekte olan piyasaların varlık sınıflarında daha büyük rallilerin yaşandığının altını çizdi. Doların hızla değer kaybettiğini vurgulayan Roubini, hükümet tahvillerinin kazançlarında az da olsa bir artış yaşandığını ama eski rakamlara oranla halen düşük olduğuna dikkat çekti.

   

  VARLIK FİYATLARI ARTACAK

  Makalede, riskli varlıklardaki iyileşmenin, ekonominin iyileşen şartlarıyla tetiklendiği vurgulandı. Dünya genelindeki hükümetlerin piyasalara verdiği yoğun likidite , mali teşvik ve bankaların kurtarılması için geliştirilen fonlarla, büyük bir buhranın engellendiği ve finans sektörünün çökmesine izin verilmediğinin altı çizildi. Yaşanan ekonomik iyileşme V şeklinde olsa bile, varlık fiyatlarının her geçen gün biraz daha yükseleceği uyarısı yapıldı.

   

  Makalede, ABD ve küresel ekonomide orta halli bir iyileşme görülse de, varlık fiyatlarının mart ayından bu yana artış yaşadığına değinildi. 2008’de dolar yükselirken varlık fiyatlarının düştüğünü söyleyen Roubini, doların Mart’tan bu yana düştüğü, varlık fiyatlarının ise o tarihten bu yana hızla yükseldiğini belirtti.

   

  BÜYÜK ARTIŞIN NEDENİ

  Makalede, varlık fiyatlarında yaşanan bu büyük rallide, sıfıra yakın faiz oranlarıyla canlanan likidite dalgasının etkili olduğu vurgulanırken, varlık fiyatları balonunun en büyük tetikçisinin zayıflayan ABD doları olduğuna dikkat çekildi. Doların değerini düşüren yatırımcıların, yüksek getirisi olan varlıklara yatırım yaparken, sadece sıfıra yakın faiz oranlarıyla borçlanmadıklarına, aynı zamanda yüzde 10 ya da yüzde 20 gibi negatif faiz oranlarıyla borçlandıklarına değinildi.

   

  Makalede, yüzde 20 gibi negatif faiz oranlarıyla, getirisi yüksek varlıklara yatırım yapanların, uygulanabilir likiditenin bolluğundan ötürü varlık fiyatlarını yükselttiklerine dikkat çekildi. Yazıda aynı zamanda bu yatırımcıların dahi gibi göründüklerine, gerçekte ise bu yatırımcıların negatif borçlanma maliyetleriyle finanse edilen büyük bir balonu tetikledikleri işaret edildi.  

   

  ABD’DE YENİ VARLIK BALONU

  Roubini yazısında, Fed’in sıfıra yakın faiz oranı politikasının, piyasada dolaşan paranın artması ve uzun vadeli borç araçlarının yoğun bir şekilde alınmasının şimdilik dünyayı kurtarıyor gibi göründüğünü belirtti. Yazıda ayrıca, bu politikanın bir yandan küresel varlık balonunu beslerken, bir yandan da ABD’de yeni bir varlık balonu yaratacağına işaret edildi. Roubini konu hakkındaki yorumlarını şu şekilde devam ettirdi: “Kolay para, parasal rahatlama, kredi şartlarının kolaylaştırılması ve yabancı devlet bankalarından alınan döviz rezervleriyle ABD’ye yoğun sermaye aktarımlarının yapılması, ABD’nin cari açığını artırıyor ve ülkenin hisse senedi ve kredi balonunu besliyor.”

   

  Yazıda öte yandan, zayıflayan doların ülkenin büyüme hızını artırabileceğine ve deniz aşırı ülkelerde iş yapan ABD’li şirketlerin dolar olarak daha fazla kazanç elde etmelerine yardımcı olabileceğinin altı da çizildi.

   

  Makalede, ABD’de uygulanan bu para politikasının diğer ülkeleri de kolay para politikaları çıkarmaya zorladığına değinildi. İngiltere, Euro bölgesi, Japonya, İsveç ve diğer gelişmiş ülkelerde de sıfıra yakın faiz oranları ve nicel gevşemelere rastlanmaya başladı. Fakat doların zayıflığı Asya ve Latin Amerika’daki merkez bankalarının endişelendirdiği belirtildi. Roubini yazısında, merkez bankalarının ülke içindeki açık piyasa operasyonları için faiz oranlarını daha da düşürmeye zorlanabileceğini belirtti.

   

  BÜYÜK BALONUN BÜYÜK ÇÖKÜŞÜ

  Yazının sonunda, doların değerinin sıfıra inmeyeceğine ve bir noktadan sonra düşüşün dengeleneceğinin altı çizildi. Bu noktada dolar borçlanmasının maliyetinin kalmayacağını söyleyen Fed’în piyasalardaki dalgalanmayı sonsuza kadar bastıramayacağını belirten Roubini, yazısını bazı olasılıkların altını çizerek sonladırdı:

   

  “ABD büyümesi 3’üncü ve 4’üncü çeyrekte şaşırtıcı seviyelerde iyiye giderse, piyasalar Fed’in kısa bir süre içinde politikalarında sıkılaşmaya gitmesini bekleyebilir. Ayrıca, ABD, İran ve İsrail arasındaki askeri çatışmalarla ülkede jeopolitik risk ya da inişli çıkışlı resesyon korkuları ortaya çıkabilir. Kolaylaştırılan piyasa şartları, artan global likidite bir süre varlık fiyatları yükseltebilir. Ancak Fed ve diğer politika üreten kurumların ortaya çıkardıkları şeyden habersiz gibi görünüyor. Balon ne kadar büyük olursa, çöküş de o denli büyük olacak.”

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı