Carrefoursa ve Teknosa Pendik mağazaları açıldı

A.A.
21 Nisan 2009 - 13:05Son Güncelleme : 21 Nisan 2009 - 13:05

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, ana iş kolu olarak tespit ettikleri işlerde iki rakamlı büyüme aradıklarını belirterek, “Carrefoursa bunu başarıyor.

Carrefoursa bu sene cirosunu 2,6 milyar liraya çıkarmayı hedefliyor” dedi.

Pendik'teki Neomarin Alışveriş Merkezi'nde Carrefoursa ve Teknosa mağazaları açıldı.

Carrefoursa'nın 23. hiper marketinin Pendik'teki açılışında konuşan Güler Sabancı, açılışları heyecan verici bulduğunu söyledi.

Bir araştırmaya göre Türkiye'de en çok tercih edilen perakende markasının Carrefoursa olduğunu, bundan gurur duyduklarını belirten Sabancı, “Biraz önce Carrefoursa Genel Müdürü açıkladı. Esas gurur duyulacak konu Türk tüketicisidir. Esas Türk tüketicisine büyük teşekkürlerimiz ve şükranlarımız var” dedi.

Açılışını yaptıkları mağazanın Carrefoursa'nın İstanbul'daki 10'uncu, Türkiye'deki 23'üncü hiper marketi olduğuna işaret eden Sabancı, “Carrefoursa bu sene 140 süpermarkete ulaşıyor, Carrefoursa yoluna devam ediyor. Bu sene 135 milyon lira yatırım yapıyor” diye konuştu.

Güler Sabancı, Sabancı Topluluğu olarak perakende konusunu ana iş kolu olarak tespit ettiklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

“Ana iş kolumuz olarak tespit ettiğimiz işlerde iki rakamlı büyüme arıyoruz ve Carrefoursa bunu başarıyor. Bu sene cirosunu geçen seneki 2,3 milyar liradan, 2,6 milyar liraya çıkarmayı hedefliyor. Ayrıca bu sene 7 bin 200 olan çalışanına ilave 2 bin 500 kişiyi işe almayı planlıyor. Bütün bu rakamlar bizi sevindiriyor, mutlu ediyor.”
Türkiye'nin en büyük hastalığının, bütün hastalıkların özünde yatan kayıt dışılığın azaltılması için Türkiye'de organize perakendenin gelişmesi gerektiğini vurgulayan Sabancı, “Bütün Türk tüketicisine teşekkür ediyorum. Bu sorunu hep beraber yeneceğiz. Organize perakendenin başarıyla yürütüleceği organizasyonlara, yatırımlara daha çok ihtiyaç var ülkemizde” şeklinde konuştu.

Konuşmasının ardından Carrefoursa'nın açılışını yapan Sabancı, daha sonra mağazayı dolaştı. Balıkların bulunduğu standa giden Sabancı, “1,89'a çipura çok iyi fiyat. Herkes bol bol balık yesin” dedi.

Mağazaya ilk gün 11 bin kişinin geldiğini söyleyen Sabancı, “Kolay değil, ama kasadaki arkadaşlara hızlı eğitim olmuş” diye konuştu.

2.9 MİLYON AVRO MAĞAZA YATIRIMI

Carrefoursa Genel Müdürü Guillaume Vicaire de Carrefoursa'nın 163. mağazası olan Pendik'teki mağazanın 4 bin metre karelik alandan oluştuğunu, 150 kişinin çalıştığını ve 32 kasanın bulunduğunu söyledi.

2009 yılında yatırımlarla daha da büyümeyi planladıklarını ifade eden Vicaire, “Türkiye grubumuzun önceliklerinden 1 Ocak 2009'dan beri 17 mağaza Carrefoursa markası altında hizmet veriyor” dedi.

Carrefoursa'da en kaliteli ürünleri en düşük fiyatlarla sattıklarını, binin üzerinde ürün yelpazelerinin bulunduğunu söyleyen Vicaire, yılbaşından bu yana Carrefoursa markalı ürünlerini satışlarında yüzde 51 artış kaydettiklerini vurguladı.

Vicaire, Şubat-Mart 2009'da müşterilerin tercih ettiği markalar araştırmasında Carrefoursa'nın Türkiye'nin en çok tercih ettiği marka olduğunu belirtti.

Bu arada, mağazanın yatırım tutarının 2,9 milyon avro olduğu öğrenildi.

“KDV İNDİRİMİ SATIŞLARI YÜZDE 20-30 ARTIRDI”

Güler Sabancı, Carrefoursa mağazasının açılışının ardından Teknosa mağazasının açılışını gerçekleştirdi.
Daha sonra mağazayı dolaşan Sabancı, 225. Teknosa mağazasını açtıklarını ifade ederek, “150'den 225. mağazaya geldik. Teknosa'nın hızına yetişemiyoruz. Ona ayrı açılış yapmıyoruz” şeklinde konuştu.

Mağazaya ilginin yüksek olduğunu ifade eden Sabancı, Türk tüketicisinin organize yerden alışveriş yapmayı sevdiğini ve istediğini, bunun da Türkiye'nin geleceği için iyi olduğunu vurguladı.

Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane de bir gazetecinin “KDV indirimi işlere nasıl yansıdı?” sorusu üzerine, “İyi yansıdı. Satışlarımız yüzde 20-30 civarında arttı” dedi.

Hükümetten KDV indiriminin yıl sonuna kadar uzatılması için hazırladıkları talepleri içeren yazıyı Alış Veriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği olarak başta Nazım Ekren olmak üzere ilgili tüm bakanlara ilettiklerini dile getiren Nane, bu indirimlerin tüm sektöre de yayılmasını istediklerini belirtti.

Nane, en çok satışı gerçekleşen ürünlerin plazma TV, notebook, MP3 çalar ve fotoğraf makinesi olduğunu söyledi.
Bu sene 15 bin metre kare hedefleri bulunduğunu, bunun 5 bin metre karesini açtıklarını, 10 bin metre karesini de açacaklarını belirten Nane, “10 bin metre kare 20 mağazaya denk geliyor. 20 mağaza için de 10 kusür milyon dolarlık bir yatırım planlıyoruz” dedi.

Nane, 150 mağazadan 225 mağazaya da bir buçuk yıl içinde çıktıklarını, bu yıl Teknosa'larda bin kişiyi istihdam etmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Mehmet Nane, “2009 da 1,2 milyar lira ciro ve yüzde 20 büyüme hedefimiz var. Yüzde 12 olan pazar payımızı daha yukarı çıkarmayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu. Nane, Teknosa mağazasının maliyetinin 600 bin dolar olduğunu da bildirdi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı