Carrefoursa ve Teknosa 3 bin 500 kişiye iş kapısı açacak 3.8 milyar lirayı bulacak

Hürriyet Haber
22.04.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Sabancı Holding, ana iş kolu olarak belirlediği perakende sektöründe 2009 yılında büyümesini sürdürerek, 2 bin 500’ü Carrefoursa, 1000’i Teknosa’da olmak üzere toplam 3 bin 500 kişiye istihdam yaratacak.

Pendik’teki Neomarin Alışveriş Merkezi’nde Carrefoursa ve Teknosa mağazalarını aynı zamanda açan Sabancı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, "Carrefoursa bu sene cirosunu geçen seneki 2.3 milyar TL’den, 2.6 milyar TL’ye çıkarmayı hedefliyor. Ayrıca bu sene 7 bin 200 olan çalışanına ilave, 2 bin 500 kişiyi işe almayı planlıyor" dedi. Güler Sabancı, ana iş kolu olarak tespit ettikleri işlerde iki rakamlı büyüme aradıklarını, Carrefoursa’nın da bunu başardığını söyledi.

Pendik Carrefoursa’nın İstanbul’daki 10’uncu, Türkiye’deki 23’üncü hipermarketi olduğuna işaret eden Sabancı, "Carrefoursa bu sene 140 süpermarkete ulaşıyor. Bu sene toplam 135 milyon lira yatırım yapıyor" dedi. Carrefoursa Genel Müdürü Guillaume Vicaire, Carrefour Expressler dahil 163’üncü mağazaları olan Pendik’te 4 bin metrekarelik alanı kapladıklarını, 150 kişinin çalıştığını ve 32 kasayla hizmet verileceğini söyledi. Pendik Carrefoursa’nın yatırım maliyetinin 2.9 milyon Euro olduğu belirtildi.

Yeni yatırımlar

2009 yılında yatırımlarla daha da büyümeyi planladıklarını belirten Guillaume Vicaire, "Yeni mağazalar açıp, yeni mağazalar satın alıyoruz. 2009’dan beri 17 mağaza Carrefoursa markası altında hizmet veriyor" dedi. Vicaire, yılbaşından bu yana Carrefoursa markalı ürünlerini satışlarında yüzde 51 artış kaydettiklerini belirtti.

Pendik Teknosa’nın açılışında konuşan Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane, 2009 yılında cirolarını yüzde 20 artırarak, 1.2 milyar TL’ye yükseltmeyi hedeflediklerini belirtti. 225’inci Teknosa mağazasını açtıklarını söyleyen Mehmet Nane, "Yeni açılacak mağazalar ve mevcut mağazaların eleman ihtiyaçlarını karşılamak için bu yıl bin kişiyi işe almayı planlıyoruz. 2009 yatırım planımız 10 milyon dolar. Yüzde 12 olan pazar payımızı da yükseltmeyi hedefliyoruz" diye konuştu. İstanbul’daki 68’inci mağaza olan Teknosa Pendik mağazasının 600 bin dolara mal olduğu belirtildi.

Kayıtdışı hastalığını tüketicilerle yeneceğiz

TÜRKİYE’
nin en büyük hastalığının kayıt dışılık olduğunu vurgulayan Güler Sabancı, kayıtdışının azaltılması için Türkiye’de organize perakendenin gelişmesi gerektiğini belirterek, "Bu sorunu hep beraber yeneceğiz. Ülkemizde organize perakendenin başarıyla yürütüleceği organizasyonlara, yatırımlara daha çok ihtiyaç var" dedi.

AMPD’den ’KDV indirimi uzasın’ mektubu

AYNI
zamanda Alışveriş Merkezleri ve Perakende Derneği (AMPD) Yönetim Kurulu Başkanı olan Mehmet Nane, KDV indiriminin satışlara yüzde 20-30 artış olarak yansıtığını belirterek, önceki gün yazılı olarak hükümetten KDV indirimini yıl sonuna kadar uzatılmasını istediklerini bildirdi. Mehmet Nane, "AMPD olarak hazırladığımız yazıyı başta Nazım Ekren olmak üzere ilgili tüm bakanlara ve yetkililere ilettik. Bu indirimlerin tüm sektörlere yayılmasını istedik" dedi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı