"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Carrefoursa elbette Migros’la ilgilenecek

AK Emeklilik’le 100 milyon dolara nikah kıyan Aviva Hayat ve Emeklilik’in 14’üncü Uluslararası Caz Festivali kapsamında sponsorluğunu üstlendiği Michael Bolton konseri için Sepetçiler Kasrı’ndayız.

Nikah kıyılmasına karşın henüz birleşme tamamlanmadığı için Aviva Hayat ve Emeklilik’in ev sahipliğinde gerçekleşen kokteyl ve konserde Ak Emeklilik Genel Müdürü Meral Ak Egemen ile Sabancı Grubu’nun üst yönetimi de "ev sahibi" değil, konuklar arasında. Sabancı’nın tepe yöneticilerinden biriyle konser öncesi konuşurken konu Koç Holding’in Migros’u satma kararına geldi:

- Carrefoursa, Migros’a talip olacak mı?

- Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı’nın açıklamalarını hatırlayın: "Perakende, bizim ana iş kollarından biri olmayı sürdürecek."

- Yani?

- Perakende sektöründe iddialıysak, Migros’un satışına ilgisiz kalamayız.

- Resmen talip oldunuz mu?

- İncelemeler yapılıyor. Çıkan sonuca göre adım atacağız.

- Carrefoursa’nın Migros’u almasına Rekabet Kurumu’nun bir itirazı olur mu?

- Rekabet Kurumu’nun bu konuya nereden bakacağına bağlı?

- Nasıl yani?

- Eğer Rekabet Kurumu, konuya organize perakende sektörü açısından bakarsa, Migros artı Carrefoursa yüzde 35’lik pazar payına ulaşır. Hakim durum oluşmaz, ama bu birleşmeye sıcak yaklaşmayabilirler.

- Ya diğer bakış?

- Konuya bakkaldan manava tüm perakende sektörü olarak bakılırsa "hakim durum" sorunu hiç karşımıza çıkmaz.

- Böyle bir evliliğe tedarikçilerden itiraz gelmez mi?

- Gelebilir... Ancak, Carrefoursa bu pazarda var ve rekabet kuralları çerçevesinde büyüyecek.

- Migros’ta karşınıza Wal-Mart alıcı olarak çıkabilir mi?

- Onlar belki de Rusya’daki Ramstore’larla ilgilenir...

- Bu durumda Migros Türkiye’de en ciddi alıcı siz mi olacaksınız?

- Bakalım, süreç ne gösterecek...

Fiba Grubu’nun patronu Hüsnü Özyeğin, Gima’yı Migros’a satacakken, dönüp Carrefoursa’ya satınca, Koç Grubu’yla gerginlik yaşamıştı. Migros da "madem öyle" dercesine Doğuş Grubu’ndan Tansaş’ı almıştı...

Şimdi, Carrefoursa, Gima’da kapıştığı Migros’u tümüyle almak için kollarını sıvıyor...

Dünya perakende devlerinin Migros yarışı heyecanlı geçecek görünüyor...

Aviva, Ak Emeklilik’e Varşova’da göz koydu

GEÇEN yıl Varşova’da gerçekleştirilen LIMRA (Life Insurance Marketing and Research Assosication) toplantısı... Ak Emeklilik Genel Müdürü Meral Ak Egemen, toplantının tek Türk konuğu...

Katılanlar arasında İngiliz sigorta devi Aviva’nın Avrupa Başkanı Tidjane Thiam da var... Meral Ak Egemen, "banka sigortacılığı" sunumunu Aviva’nın tepe yöneticisi Thiam’ın da izlemesini gözlüyor.

Ancak, sunum sırası Egemen’e geldiğinde, Thiam, salondan ayrılıyor. Sonra Egemen’e, "Arkadaşım sunumunuzu çok beğenmiş, kaçırdım" dedi. Egemen, övgüye yanıt veriyor: "Size özet sunum yapabilirim."

Özet sunumu izleyen Thiam, Egemen’e teşekkür ederken, sinyal çakıyor: "Türkiye’de ortak ararsak adayımız sizsiniz..."

Anlaşılan, Aviva’nın Sabancı Grubu’na 100 milyon dolar ödeyerek Türkiye’de Ak Emeklilik’le evliliğe adım atmasının ilk kıvılcımı Varşova’da çakmış... Nitekim "onlar erdi muradına" demeye az kaldı...

Maris’in yeri güzel ama ortada kár yok

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Rona Yırcalı’nın Grameen Bank’ın kurucusu, "yoksula mikro kredi"nin fikir babası Nobel Ödüllü Prof. Muhammed Yunus’u ağırladığı kahvaltıda Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan’a sordum: "Yapı Kredi Bankası’ndan Marmaris’teki Maris Otel’i 24.5 milyon Euro’ya almıştınız, memnun musunuz?"

Türkon Holding olarak oteli aldıkları günlerde, "Ailece tesisi çok sevdik, onun için aldık" diyen Metin Kalkavan, sonuçlarden pek memnun görünmüyordu: "Eğer kárlılık açısından soruyorsanız, pek iyi değil. Türkiye’de oluşan fiyatlarla turizmden para kazanmak mümkün olmaz. Robinson Club’la yolumuzu ayırdık, kendimiz işletiyoruz. Fiyatımızı yüzde 40 yükselttik. Çünkü, fiyat yerlerde sürünüyordu."

Demek ki "Maris’i sevdik, aldık" yetmiyor...
X