Gündem Haberleri

  Carrefour trafiğine zone formülü

  Hürriyet Haber
  26.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Büyükşehir Belediyesi, Koşuyolu'nda inşaatı süren CarrefourSA'nın yaratacağı trafik problemini çözmek için proje hazırlıyor.

  Kadıköy Koşuyolu'nda inşaatı hızla süren CarrefourSA'nın yaratacağı trafik problemini çözmek için kollar sıvandı. Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Ulaşım Daire Başkanlığı, E-5 Karayolu'nun güneyinde, önemli ana arterlerin bulunduğu noktada yer alan alışveriş merkezinin yaratacağı trafik sorununa çözüm projeleri hazırlıyor. Ulaşım Daire Başkanı Rafet Bozdoğan, ‘‘Üzerinde çalıştığımız ulaşım projeleri sayesinde yüzde 80 civarında bir rahatlama sağlamayı umuyoruz’’ dedi.

  Trafiği rahatlatacak olan çözümün ne olduğu şimdilik kesinlik kazanmış değil. Bu arada inşaatı yürüten Tepe İnşaat'tan da çözüm önerileri bekleniyor. Bozdoğan E-5'E direkt bağlantı sağlayacak bir viyadük, kavşak veya alt geçitin sorunu çözeceği inancında.

  Ancak bu tip büyük alışveriş merkezleri sadece bulundukları alanı değil, zincirleme olarak geniş bir bölgenin trafiğini etkiliyor. Bu nedenle bölge trafiği 3 zone (alan) halinde ele alınacak. Her zone yaklaşık olarak 1-2 km.'lik çapa sahip. İlk zone alışveriş merkezinin bulunduğu yeri ve yakın çevreyi içeriyor. Yukarıda sayılan çözüm önerileri bu bölge için geçerli.

  İkinci zone ilçe belediyesi programı ile rahatlatılmaya çalışılacak. Buna kavşak ve sinyalizasyon düzenlemeleri dahil. Üçüncü ve son zone için sadece trafik sirkülasyon düzenlemeleri yapılacak. Bazı cadde ve sokaklara tek yön veya yön değiştirme uygulamaları getirilebilir.

  Toplam olarak bakıldığında 5 km. çapında bir alan trafiğinin gözden geçirilmesi gerekecek. Bu açıdan bakıldığında, aralarında 10 kilometre mesafe olan Koşuyolu ve Kozyatağı'ndaki iki CarrefourSA'nın bölgeleri birbiriyle kesişiyor. Rafet Bozdoğan ‘‘Zaten 5. km'den sonra diğer cazibe noktaları başlıyor. Böylece alışveriş yapmak isteyen biri Üsküdar'dan çıkıp Kozyatağı'ndaki Carrefour'a gitmeyecek’’ diyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı