Gündem Haberleri

GÜNDEM

  “Çarpışmaya hazırlanmak” sizi gerçekten korur mu?

  Hürriyet Haber
  28 Nisan 2016 - 10:04Son Güncelleme : 23 Mayıs 2016 - 15:16

  “Çarpışmaya hazırlanmak” sizi gerçekten korur mu? Çarpışma öncesi pozisyon almak için daha az zamanı olan otomobil yolcuları da refleks olarak hazırlanıyor. Elbette en güvenli çarpışma pozisyonu kazanın türüne ve aracın tasarımına göre değişiyor. Peki, çarpışmaya hazırlanmak hayat kurtarır mı? İşte cevabı..

   8 Ocak 1989’da bir Boeing yolcu uçağı İngiltere’deki East Midlands havaalanı yakınlarında acil durum inişi sırasında düştü ve yolcuların üçte biri öldü.Doktorlar sağ kalan kazazedeleri tedavi ederken, çarpışma öncesinde “çarpışma pozisyonu” alan, yani ayaklarını yere iyice dayayıp başını öne eğen yolcuların, uçağın her neresinde oturursa otursun, kafa travmasından ve beyin sarsıntısından daha az etkilendiğini saptadı.

  ABD Federal Havacılık Yönetimi (FAA) çarpışma pozisyonlarını 1967’den bu yana cansız mankenlerle test ediyor. Önerilen pozisyon yıllar içinde değişiklik gösterse de altında yatan ilke aslında hep aynı. Bir uçak kazasında başınız önünüzdeki koltuğa yakın olacak şekilde öne eğilmeniz en iyisi. Teoriye göre, o koltuğun arkasına yaslanmanız başınızın öne fırlayıp sert bir yüzeye hızla çarptığı ölümcül “ikincil darbe” riskini azaltıyor.

  Çarpışma öncesi pozisyon almak için daha az zamanı olan otomobil yolcuları da refleks olarak hazırlanıyor. Bir araştırma gösteriyor ki otomobillerin kafa kafaya çarpıştığı vakaların en azından yarısında kurbanlar başlarını ve gövdelerini koltukta iyice arkaya dayıyor, direksiyonu ya da ön konsolu tutan dirseklerini kilitliyor. Bu pozisyon kol ya da bacakların kırılma olasılığını artırsa da, göğüs ve baş kısmını ciddi yaralanmalardan koruyor.

  Elbette en güvenli çarpışma pozisyonu kazanın türüne ve aracın tasarımına göre değişiyor. Dünya Bankası’nda taşımacılık uzmanı olan Dipan Bose, bilgisayarsimülasyonlarıyla acil durum çarpışma pozisyonlarını incelemiş. “Her şey yöne bağlı,” diyor. “Vücudun tam olarak nasıl hareket edeceğini bilmeniz gerekiyor.” Elbette doğası itibariyle önceden kestirilemeyen otomobil kazalarında bunu söylemesi kolay, yapması zor.

  popsci.com.tr Tarafından Hazırlanmıştır.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı