Gündem Haberleri

  Çarpık zihniyet

  Hürriyet Haber
  28.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MHP Lideri Bahçeli, FP'ye sert çıktı

  Partisinin Meclis grubunda konuşan Devlet Bahçeli, Kuran Kursları'yla ilgili düzenlemeye gösterilen tepkinin, dini istismar amaçlı olduğunu söyledi. Bahçeli, ‘‘benden olmayan din dışı’’ anlayışının, sorunların çözümünü de engellediğini söyledi.

  MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Kuran kurslarına ilişkin yasal düzenleme nedeniyle bir süredir partisine sert eleştirilerde bulunan Fazilet Partisi'ne aynı sertlikle karşılık verdi. Bahçeli, ilk kez net bir şekilde FP'yi hedef alarak, ‘Çarpık zihniyetli’ olmakla suçladı.

  Bahçeli dün TBMM grubunda yaptığı konuşmasında, FP'nin kutsal din duygularını istismar ettiğini belirterek, şunları söyledi:

  ‘‘Son hak dini İslam'ın hiçbir partinin ya da kişinin özel korumasına ya da onun adına konuşmasına ihtiyacı yoktur. Mübarek dinimizin sahibi olan yüce Allah, onun bütün zamanlarda koruyucu ve kollayıcısıdır’’ dedi. Bahçeli'nin verdiği mesajlar özetle şöyle:

  BİR KAŞIK SUDA FIRTINA Kuran Kursları'nın kanunla düzenlenerek yeniden açılmasında iyi niyetli bir başlangıç karşısında, adeta bir kaşık suda fırtına koparılmaya çalışıldı. En hafif tabirle, nezaketle bağdaşmayan bu tavır ve beyanlar, kutsal din duygularının istismarıdır. Maalesef, 18 Nisan seçimlerinden gerekli ders çıkarılmıyor, bazı toplumsal farklılık ve gerilim noktaları siyasi çıkar olarak kullanılmaya devam ediyor.

  BENDEN OLMAYAN DİNDIŞI

  Bazen akıl ve vicdan dışı bir boyut kazanarak kendinden olmayanları din dışı göstermeye kadar varabilen beyanlar ve yayınlar, milletimizi ve bizleri üzdü. Çünkü, çarpık zihniyet ile saldırgan bir üslubun yansımaları olan açıklamalar, sadece sahiplerine zarar vermekle kalmıyor. Sorunların uzlaşma ve hoşgörü ortamı içinde çözümünü yok ediyor. Din-laiklik, ilericilik-gericilik gibi kavgaları artık aşalım.

  DİN ELDEN GİTMEZ

  Bir taraf medyadaki ve parlamentodaki sözcüleriyle Kuran'ı öğrenmenin yasaklandığını, dinin elden gittiğini söylüyor. Diğer taraf ise 8 yıllık temel eğitimin hiçe sayıldığından laik cumhuriyete ihanet edildiğini söylüyor. Bu yaklaşımların ikisi de doğru değil. Ne dinimiz, ne de cumhuriyetimiz elden gidiyor.

  GEREKİRSE ÖLÜRÜZ

  Türk milliyetçileri hiçbir milli ve manevi değerin istismarını arzu etmezler, sadece gönülden severler ve gerektiğinde de onlar için ölümü bile göze alırlar. Siyaseti, oy avcılığı değil, halka hizmet aracı görürler.

  ÇALIŞANA SELAM

  Sosyal güvenliğin tarafı olan çalışanlarımızın kendi sıkıntılarını ve beklentilerini ortaya koymalarını saygıyla karşılıyoruz. Meclisimizin ve hükümetimizin haklı talepleri dikkate alacağından kuşku duyulmasın.

  PAKET İLAÇ DEĞİL

  Ekononomik paket mucizevi bir ilaç değil. Ancak, şartlar ve zorluklar dahilinde, kısa vadede alınması gereken önlemler alındı. Yapısal reformlar yapılmadan, yolsuzluklar önlenmeden, kayıtdışı ekonomi kayda alınmadan, yüksek faiz tersine çevrilmeden, özel sektörün rekabet gücünü artırmadan ekonomide kalıcı başarı sağlanamaz. Türkiye yeniyüzyıla yapısal reformlarla girmeli.

  Milli Savunma: Askerlik kısalmıyor

  Milli Savunma Bakanlığı (MSB), askerlik süresi ile ilgili çalışma yapıldığı yönünde yanlış anlaşılmaya yol açan haberler üzerine, ‘‘Ne şimdi ne de gelecekte 18 ay olan askerlik süresinin değiştirilmesi mümkün görülmemektedir’’ açıklamasını yaptı. MSB Genel Sekreterliği'nden dün yapılan yazılı açıklamada, Tarkan gibi askerlikle problemi bulunan sanatçılarla ilgili iddialara da şöyle açıklık getirildi: ‘‘‘TBMM'deki ilgili yasa değişikliklerinin, 1992 yılından bu yana yürürlükte olan askerlik süreleri ve bazı ses sanatçılarıyla ilgisi bulunmamaktadır. 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu'nun 63. maddesi, bakaya kalan yükümlülerin ağır hapis cezası ile cezalandırılacakları, bunun sonucu olarak bazı vatandaşlık haklarını kaybedebilecekleri gibi, ağır hükümleri içermektedir.’’  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı