Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Carmina Burana Carmen’e karşı

  Hürriyet Haber
  23 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 23 Temmuz 1999 - 00:01

  İlk temsilini dün veren Belarus Cumhuriyeti Ulusal Akademik Bolşoy Bale Tiyatrosu, Yapı Kredi Sanat Festivali ’99 kapsamında bugün sırasıyla tek perdelik ‘‘Carmina Burana’’ ve ‘‘Carmen Süiti’’ balelerini sahneleyecek. Saat 21.15'te Açıkhava Tiyatrosu'ndaki gösteriyi kaçırmayın!

  Dün ‘‘Romeo ve Juliet’’e hayat veren topluluk bugün Carl Orff'un ‘‘Carmina Burana’’sı ile Bizet ve Shchedrin'in ‘‘Carmen Süiti’’ni Açıkhava'ya taşıyor. İki eserin koreografisi de Valentin N. Yelizariev'e ait. 1973'ten beri Bolşoy Bale Tiyatrosu'nda çalışan Yelizariev, 1992 yılından bu yana da topluluğun sanat yönetmeni ve baş koreografı olarak görev yapıyor.

  Topluluğun bu akşam sahneleyeceği ilk eser olan ‘‘Carmina Burana’’ adını, 12 ve 13. yüzyıllarda gezgin halk ozanları tarafından yazılan ezgi ve şiirlerin bulunduğu yerden alıyor. Rönesans esintileri taşıyan bu çok canlı, yaşam sevinciyle yüklü dizeler kantatın temelini oluşturuyor. Eserin bale versiyonu ise ‘‘İlkyaz Aşkı Doğurur’’, ‘‘Ozanın Yoldan Çıkması’’ ve ‘‘ Aşkın Zaferi’’ isimli üç bölümden oluşuyor. ‘‘Carmina Burana’’ balesi, müzik, koregrafi ve resmin harmanlanmasından doğan bir eser.

  Bale repertuvarının en tanınmış eserlerinden olan ‘‘Carmen Süiti’’ ateşli ve ölümsüz bir aşk hikáyesini anlatıyor. Sayısız düzenlemesi yapılan tema, Bolşoy Bale Tiyatrosu tarafından özgün bir biçimde ele alınmış. ‘‘Carmen Süiti’’ düşünsel boyutu, tasarım düzeni, akışındaki uyumuyla gerek müzik, gerekse koreografi ve dram sanatı açısından bir başyapıt olarak nitelendiriliyor. Dünkü temilde Romeo ve Juliet ikilisini canlandıran dansçılardan Ekaterina Fadeeva Carmen'i, Veniamin Zakharov Jose'yi canlandırıyor.

  Bilet fiyatları: 10.000.000, 8.000.000, 6.000.000 TL. (Öğrencilere son kademe bilet fiyatında yüzde 20 indirim)

  Biletler YKY Galatasaray Kitabevi, Vakkorama mağazaları ve CRR gişesinden temin edilebilir.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı