Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Carlos Saura'nın Fado Evi

  Hürriyet Haber
  03 Kasım 2009 - 11:39Son Güncelleme : 03 Kasım 2009 - 12:08

  Fado geleneğini beyaz perdeye taşıyan efsane yönetmen Carlos Saura'nın Fado Evi, Portekiz'in aşk şarkılarını bu kez sahneye taşıyor. Carlos Saura'nın Fado Evi - Casa De Fados, 12 Kasım'da Türkiye'de ilk kez Cemal Reşit Rey'de!

  Efsane yönetmenin Fados filminden müthiş bir sahne uyarlaması olan Carlos Saura'nın Fado Evi - Casa De Fados ile Portekiz'i yaşayacaksınız! 

   

  Dünyaca ünlü yönetmen Carlos Saura'nın Fado geleneğini sinemaya taşıdığı filmi Fados'tan bir bölüm filmdeki şarkıcı ve müzisyenlerle sahneye taşınıyor. Portekiz'in aşk ve ayrılık şarkıları Fado'ların Patrick De Bana'nın koreografileri ile sunulduğu filmden alınan bir sahne eşliğinde Portekiz'in en önemli sesleri 12 Kasım'da ilk kez Türk dinleyicisi ile buluşacak.

   

  Fado şarkıcıları – Ricardo Ribeiro, Vicente do Câmara, Ana Sofia Varela, Margarida Bessa, Tania Oleiro ve Pedro Moutinho.

  Müzisyenler – Pedro de Castro ( Portekiz Gitar) ve José Luis Nobre Costa ( Akustik Bas), Jaime Santos Junior ( İspanyol Gitar) ve Joao Pina ( Viola)

   

  Carlos Saura’nın Fado Evi yönetmenin ünlü filmi FADOS’tan alınan bir sekansın filmin estetiği ile sahneye taşındığı bir proje. Konserde kendinizi geleneksel Fado Evlerinin içinde hissedeceksiniz...

  Bu proje Saura’nın Fados filminde aktardığı tüm geleneği ve 19. yüzyılda evrenselleşen Fado müziğini muhteşem bir konsere sığdırıyor. Saura’nın üçlemesinde önce “Iberia” ve “Tangos” filmleri ile flamenko ve tango dünyasını anlatırken “Fados” filmi ile de Fado geleneğini dev ekrana taşımıştı. Yönetmenin filmi Chico Buarque, Caetano Veloso ve Lila Downs gibi büyük isimleri geleneksel Fado’yla buluştururken birçok yeni ve avangard sanatçıyı da bir araya getirmişti. Mariza ve Camane gibi Fado’nun zirvedeki isimleri, Carminho ve Pedro Moutinho gibi yeni yeteneklerle buluştururken, Amalia Rodrigues ve Carlos do Carmo gibi efsanelerin takipçilerini de tanıma şansı bulmuştuk.

   

  FADO EVİ (CASA DE FADOS) konseri projesi filmde de bir araya gelen farklı nesil sanatçıları sahneye çıkarıyor. Sahne performanslarına filmden görüntüler eşlik ederken Fado’nun büyüsü sahneye taşınıyor. Carlos Saura’nın FADO EVİ yönetmenin çocukluğundan beri tutkun olduğu Portekiz şarkılarını anlattığı FADOS filminden özel bir sahneyi Ricardo Ribeiro, Vicente do Câmara, Ana Sofia Varela, Margarida Bessa, Tania Oleiro ve Pedro Moutinho gibi isimleri arkasına alarak sizlerle buluşturuyor.

   Carlos Sauranın Fado Evi

  Carlos Saura Hakkında;

   

  Avrupa’nın elit sinemacıları arasında yer alan Carlos Saura özellikle 1960’lar ve 70’ler boyunca İspanyol sinemasını derinden etkileyen politik konuları işleyen filmlere imza atmıştır. Akıl hocası Luis Bunuel gibi Saura gerçeği çoğunlukla grotesk bir gerçeküstü anlatımla süsler. Saura’nın en önemli filmleri Franco’nun rejiminin sonraki yıllarına denk gelen politik tavrı olan filmlerdir. 1980’lerde çektiği dansı ve İspanya'da ki yaşamı beraber aktardığı Flamenko üçlemesi yönetmenin büyük sükse yaptığı filmleridir. Saura Kanlı Düğün (1981), Carmen (1983), Büyülü Aşk (1986) üçlemesinden sonra bu tutkusunu 1995’te çektiği Flamenko belgeseliyle tamamladı. Carlos Saura'nın Tango (1998) filmi Arjantin’in en pahalı filmlerinden biri olarak tarihe geçti. Yönetmenin büyük ses getiren bir diğer filmi Iberia ile yine flamenko tutkusunu dev ekrana taşırken, Fados (2007) filmi Portekiz Fado kültürünü taşıdı. Fados filmi Tango ve Iberia'dan sonra bir başka üçlemenin son halkası oldu.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı