Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Carlos isterse

İSTANBUL’da neredeydiniz? Herkesin sorduğu soru budur herhalde. Öyle ya bu Fenerbahçe’yi görünce “Neden” diye düşünülür. Takımdaki bu farklılığın sebebi neydi?

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Hakan Ünsal

Hakan ÜNSAL

1-Seyirci ve saha atmosferi
2-Maçın önemi
3-Kasımpaşa mağlubiyeti
4-Kazanma zorunluluğunun olmaması
5-Ciddiyet ve istek
Bu 5 sebepten 4’ü Kasımpaşa maçında yoktu ve farklı mağlubiyet geldi. Takımdaki değişikliğin en büyük emaresi Roberto Carlos’tur. Kasımpaşa maçında umursamaz ve kötü gözüken Carlos’un bu oyununun tek bir anlamı var; “İstedi.’’ Daum’un ciddi ciddi her maçtan önce Carlos’la konuşup, “Bugün oynamaya niyetin var mı? Yoksa idare mi edeceksin?” diye sorması lazım. Çünkü Carlos isterse ama isterse hala en iyi solbeklerden biri. Vücudu burada, kafası Brezilya’da olduğu sürece faydalı olmaz. Bu kadar büyük kariyeri olan bir oyuncuyu ancak önemli maçlar heyecanlandırır. Türkiye Ligi artık Carlos için birkaç maç hariç bir şey ifade etmiyor. Bu yüzden ayrılık Fenerbahçe’nin de çıkarına olur. Yaptığu kademe ile boş kaleye giden topu çıkarması maçı çeviren kırılma anıydı.

Herkes iyi oynayınca

F.BAHÇE’de diğer oyuncularda da maçı istedi. İlk yarıda girilen net pozisyonlara Türkiye’de bile girilmedi. F.Bahçe maçı yarım saat dolmadan koparabilirdi. Bu değişimin sebebi olarak sistem değişikliği gibi gözükebilir ama bence asıl sebep futbolcuların futbol oynamaya karar vermeleri. Kasımpaşa maçında oynayan oyuncuların çoğu sahadaydı. Lugano’dan Güiza’ya kadar herkes topun arkasında rakibi karşılamaya çalışıyordu. Gökhan alışıldık bindirmelerini yapınca, Carlos iyi savunma yapınca, Cristian geri dönünce, Alex ve Güiza iyi anlaşınca daha doğrusu F.Bahçe istekli ve ciddi olunca pozisyona girmekte zorlanmadı.

Volkan unutmalı

VOLKAN, Kasımpaşa maçındaki hatasından sonra büyük özgüven kaybına uğramış. Sezona çok iyi giren Volkan yaptığı bu hatayı bir an önce unutmalı. Yoksa geri dönüş çok zor olur. Aslında Volkan’ın bu durumu Avrupalı oyuncu ile aramızdaki belki de tek farkı gösteriyor. Biz hatayı yaşarız ve devam ettiririz ama Avrupa mantalitesinde hata yapıldığı
andan sonra unutulur.

Futbolun gerekleri

İSTANBUL’da ruh gibi sahada dolanan oyuncular yerine ne istediğini bilen futbolcular gelmişti. Kaldı ki, Twente kadrosu ve sistemi oturmuş formda bir takım. F.Bahçe, Twente’nin en artı yanlarından biri olan iyi pas yaparak, organize ataklara çıkmasına izin vermedi. Oyunun kontrolünü vermiş olsa zaten mağlubiyet kaçınılmaz olurdu. Futbolun gereklerini yerine getirirsen şans da yanında oluyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz