Çarlık Rusya'sından fabrikaları Denizlililer ayağa kaldırdı

DHA
30.10.2011 - 12:09 | Son Güncelleme: 30.10.2011 - 12:19

DENİZLİ'de üretim yapan Denkateks Tekstil sahipleri Cevat İnceoğlu ve Ali Mutlu İnceoğlu, Rusya'nın Ivonava kentinde satın aldıkları Çarlık Rusyası döneminde kurulan ve uzun yıllar atıl durumda kalan 124 yıllık fabrikayı ayağa kaldırıp, ev tekstili üretimine başladı. Fabrika, 'Antalya Home' markasıyla üretilen ürünler Rusya pazarına girdi.

Rusya'nın tekstil kenti olarak bilinen Ivanova'da, 1887 yılında, Çar 2'nci Alexander Dönemi'nde kurulan ve 2'nci Dünya Savaşı'nda Kızıl Ordu'ya kumaş üreten tekstil fabrikasını iki yıl önce Denizlili tekstilciler Cevat İnceoğlu ve Ali Mutlu İnceoğlu satın aldı. Rusya'da Turgay Yıldırım'la ortaklık kuran iki işadamı, 1989 yılından bu yana atıl durumdaki 27 bin metrakeresi kapalı toplam 72 bin metrakerelik alandaki fabrikayı faaliyete geçirerek, 'Antalya Home' markasıyla ev tekstili üretimine başladı. Rusya pazarından pay almayı hedefleyen fabrikada, konfeksiyon ve amlabaj bölümleri kurulup, 150 kişi istihdam edildi.       

Fabrikada üretilecek çarşaf, nevresim ve havlu gibi ev tekstil ürünleri Ruslar'ın Türkiye'de en sevdiği kentlerden ntalya'dan esinlenilerek 'Antalya Home' adıyla iç pazara sunuldu. Rusya'nın pek çok bölgesinde kısa sürede marka olarak tanındıklarını belirten Cevat İnceoğlu, şöyle dedi:         

 

 

"Türk kumaşları ile Türk markası olarak üretim yapıyoruz. Novosibirsk, Kazan, Samara, Rostov, St. Petersburg, Krasnadar başta olmak üzere Rusya'nın birçok bölgesine ürünlerimizi gönderiyoruz. Her geçen gün müşteri portföyümüz de genişliyor."    

 

 

Denkateks olarak Rusya Pazarı'na önce bayilikler aracılığıyla girdiklerine dikkati çeken İnceoğlu, "Daha sonra Rusya'da fabrika alarak yatırım yapmanın daha doğru olacağı kararına vardık. Çarlık döneminden kalma bir fabrikayı satın alıp, üretime geçirdik. Artık Rusya pazarına ürünlerimizi doğrudan kendimiz veriyoruz" diye konuştu.

   

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı