Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çark etti: Gerçek Atatürkçü benim

  Hürriyet Haber
  15 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 15 Eylül 1998 - 00:01

  Kütahya gezisinde Atatürk'ün posterinin yanına başörtülü posterini astıran ve meydanlarda kara çarşaflılara hitap ederken, ‘‘Başörtülü birinci sınıf vatandaş. Demokrasi başörtünüzdür’’ diyen Çiller, tepkiler üzerine, geri adım attı. Çiller, dün geldiği Giresun'da üslubunu daha da yumuşatmak zorunda kaldı ve ‘‘Başını örten de örtmeyen de benim öz evladım. Yarın başörtülü olmayana dayatırlarsa onun da hakkını ben korurum’’ dedi. Çiller, daha da ileri giderek, ‘‘Gerçek Atatürkçü biziz. Muasır medeniyetlere götürecek biziz. Ama bu ülkeyi laikler ve demokratlar diye bölmeye kalktılar. Hem laik, hem demokrat biziz’’ iddiasında bulundu.

  Çiller, dün Giresun mitingi için özel bir uçakla Trabzon'a geldi. Helikopterle Giresun'a geçen Çiller, yaklaşık 5 bin kişilik bir kalabalığa hitap etti. Çiller'in başörtüsüyle ilgili sözlerinin kamuoyunda yarattığı tepki nedeniyle meydana asılan posterlerdeki düzenleme dikkat çekti. Çiller, bu kez Atatürk'ün dev posterinin yanına başı açık modern bir posterini astırdı. Türbanlı poster ise daha aşağıdaki sokağın başına asıldı. Seçimlerin geç yapılmasının kendi işine geleceğini de öne süren Çiller, hükümeti seçimlerden kaçmakla suçlayarak, ‘‘Sandığı gördüler, sandıktan kaçıyorlar. Bu iktidarın başı sandığı görünce ne çıktı biliyor musunuz? Tavşan çıktı, tavşan’’ görüşünü savundu. Başbakan Mesut Yılmaz'ı sert bir üslupla eleştiren Çiller, ‘‘Bunlar artık Baykal'ın kölesi oldular. Baykal da azat etti onları. Artık ANAP, Özal'ın kurduğu sağ parti değil. O Baykal'ın kölesi artık, Ecevit'in yörüngesi’’ diye konuştu.

  Devlet Bakanı Eyüp Aşık'ı da, ‘Çetelerden sorumlu sigara bakanı’ ilan eden Çiller, ‘‘Ellerinde Yeşil varmış, kontrol altındaymış, Yeşil öldürüldü diyorlar. Yeşil elinizdeyse nasıl öldürüldü? Çete diyenlerin kendisi çetelerle sarmaş-dolaş’’ görüşünü savundu. Hakkındaki iddialara değinirken, yine savunmaya geçen Çiller, şöyle devam etti:

  ‘‘Biz altın tepsi içinde götürüp iktidarı onlara verdik. Bugünkü başbakanı atanmış değil seçilmiş yaptık. Tarihin ve talihin vermediğini verdik. O ‘Çiller kaçacak' dedi. ‘O kadını saçlarından sürüklerim' dedi. Ama o kadın şimdi milletinin bağrında. Devlet elinizde, güç odakları arkanızda. Bir tek belge istiyorum. Ama Yassıada misali değil, belge istiyorum. Bunlar bizim kaçıracaklarımızı sanıyorlar. Ama daha çok beklerler.’’


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı