Cari açık ve dış olumsuzluk birleşti, borsa 2.9 düştü

Hürriyet Haber
14 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 14 Mayıs 2011 - 00:38

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) beklentilerden yüksek gelen yılın ilk çeyreğine ilişkin cari açık verisinin bankalara yönelik endişeleri artırmasıyla hızlanan satışlar ve Portekiz ile Yunanistan’ın borçlarına yönelik endişelerle negatif seyreden yurtdışının da etkisiyle haftanın son gününde risk almak istemeyen yatırımcıların yaptığı satışlarla yaklaşık yüzde 3 düştü.

İMKB-100 endeksi günü yüzde 2.93 düşüşle 64 bin 585 puandan tamamladı. Borsanın hızlı düşmesinde etkili olan bankacılık hisselerindeki yoğun satışlarla bankacılık sektörü endeksi de yüzde 2.82 değer kaybetti. Döviz piyasasında ise artış yaşandı. Euro Bölgesi’ndeki Yunanistan ve Portekiz’in borç sorunlarına ilişkin haberlerle gerileyen euro-dolar paritesine paralel olarak kur yükselirken, işlem hacminin düşük olduğu haftanın son gününde gösterge faiz dar bantta işlem gördü. Gösterge tahvilin bileşik faizi bugün spot kapanışta ortalama yüzde 8.65, valörlüde yüzde 8.68, son işlemlerde ise spotta yüzde 8.66, valörlüde yüzde 8.74 seviyesindeydi.
Dolar 1.59’un üzerinde
Sabah saatlerinde 1.5770 seviyesinde olan dolar gün sonunda 1.59 lira seviyesini aştı. Bir bankanın döviz masası yöneticisi ”yabancı yatırımcılar nette fazla işlem yapmadı ancak yerli kurumsal müşteri alımları kurda yükselişe neden oldu. Yine gelişmekte olan piyasalar arasında en kötü performans gösteren TL oldu. Portekiz ve Yunanistan’a ilişkin haberler,  kuru yükseltti”  dedi.

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı