Cari açık Mayıs'ta beklentinin altında

AA
11.07.2012 - 10:06 | Son Güncelleme:

Cari işlemler açığı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0.5 gerileyerek 5.83 milyar dolar olarak gerçekleşti. Beklenti açığın 6.2 milyar dolar olması yönündeydi.

Türkiye'nin cari işlemler hesabı açığı bu yılın ilk beş ayında, geçen yılın aynı dönemine göre 9.94 milyar dolar azalarak 27.05 milyar dolara geriledi.

Merkez Bankası tarafından bugün açıklanan, 2012 yılı ocak-mayıs dönemine ilişkin ödemeler dengesi verilerine göre, bu gelişmede dış ticaret açığının 8.35 milyar dolar azalarak 28.94 milyar dolara gerilemesi, hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirlerin 879 milyon dolar artarak 4.53 milyar dolara ulaşması ve gelir dengesinden kaynaklanan net giderlerin de 750 milyon dolar azalarak 3.21 milyar dolara gerilemesi etkili oldu.

Hizmetler dengesi kalemi altındaki turizm gelirleri, bir önceki yılın ilk beş ayına göre 341 milyon dolar tutarında azalarak 5.95 milyar dolara, turizm giderleri de 554 milyon dolar tutarında azalarak 1.5 milyar dolara gerilerken, yatırım geliri dengesinin altında yer alan doğrudan yatırımlar, portföy yatırımları ve faizlerden oluşan diğer yatırımlarda gerçekleşen toplam net çıkış, bir önceki yılın Ocak-Mayıs dönemine göre 774 milyon dolar tutarında azalarak ilk beş ayda 3.13 milyar dolara geriledi.

ŞİMŞEK: YUMUŞAK İNİŞ DEVAM EDİYOR

Ocak-Mayıs dönemine ilişkin ödemeler dengesi verilerini değerlendiren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomide yumuşak iniş sürecinin devam ettiğine işaret ederek, euro bölgesinde derinleşen krize rağmen, Mayıs ayında cari açığın daralmaya devam ettiğini ve 67 milyar dolara gerilediğini kaydetti.

Bakan Şimşek, enerji dışı cari açıktaki iyileşmenin ise daha da belirginleşerek 16,2 milyar dolara gerilediğine ve milli gelirin yüzde 2'sine düşmüş olduğuna dikkati çekti.

Cari açığın finansman kalitesinin de iyileşmeye devam ettiğini kaydeden Şimşek, finansman kalitesi bakımından önemli olanın küresel doğrudan yatırımlar olduğunu, uzun vadeli kredilerin ise Şubat 2010'da -5,1 milyar dolar iken, Mayıs 2012'de 27,2 milyar dolara yükseldiğini kaydetti.
Bakan Şimşek, "Sonuç olarak Türkiye cari açık problemini iyi yönetiyor" dedi

Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, mayıs ayı cari açık rakamlarına ilişkin, açığın beklentilerden hızlı düştüğünü belirterek, “Dolayısıyla lirayı kısa vadede destekler” dedi.

Altınsaç, Ödemeler Dengesi mayıs ayı rakamlarının açıklanmasının ardından yaptığı değerlendirmede, şunları ifade etti:

“Cari açık beklentilerden iyi geldi. 6.2 milyar dolarlık beklentiye karşılık gerçekleşme 5.8 milyar dolar. Açık beklentilerden hızlı düşüyor, dolayısıyla lirayı kısa vadede destekler. Benzer şekilde faizde yüzde 7,80'e doğru hareket de olası.”

FAİZ GERİLEDİ

Tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi açıklanan cari açık verisinin olumlu etkisiyle yüzde 7,91'e geriledi.

Gösterge tahvilin bileşik faizi 1 Haziran 2012 tarihinde yüzde 9,55 seviyesinden başladığı düşüşüne Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon beklentisini ve faizleri düşürebileceği beklentisi ile bu hafta yüzde 8 seviyesinin altına kadar gerilemişti.

Bugün güne yüzde 7,93 seviyesinden başlayan gösterge tahvilin bileşik faizi açıklanan cari açık verileri sonrasında bu dakikalarda yüzde 7,91 seviyesinde bulunuyor.  

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı