Cari açık hedefin altında kaldı

Hürriyet Haber
14 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 13 Ağustos 2012 - 19:41

Ekonominin yumuşak karnı cari açıkta daralma devam ediyor.

Kümülatif yıllık cari açık ekonomideki yavaşlama ve dış ticaret dengesindeki dengelenme sürecine paralel haziranda bir yıllık bir aranın ardından ilk kez 63.5 milyar dolara geriledi ve bu yıl ilk kez Orta Vadeli Program’da yer alan 65 milyar dolarlık hedefin altına indi. Merkez Bankası verilerine göre, cari açık haziran ayında beklentilere yakın gelerek 4.247 milyar dolar olurken, ocak-haziran döneminde ise geçen yılın aynı dönemine 13.685 milyar dolar azalarak 31.083 milyar dolara geriledi.

Tahvile en yüksek giriş

Cari açığın düşüşünde sıcak para olarak da nitelendirilen hisse senedi ve tahvil piyasasına para girişi etkili oldu. Hisse senetlerine 898 milyon dolar, tahvil piyasasına ise 3.3 milyar dolar giriş yaşandı. Bu, 2010 Ağustos ayından bu yana yaşanan en yüksek miktarda giriş oldu. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yumuşak iniş sürecinin başarıyla devam ettiğini belirterek, “Haziran ayında cari açık kalemindeki düşüş daha da belirgin hale gelmiştir. Ekim 2011’de 78.5 milyar dolara ulaşan cari açık, haziran ayında 63.5 milyar dolara geriledi. Böylece yıl sonu için öngördüğümüz 65 milyar dolarlık cari açık hedefinin şimdiden altına inmiş olduk” dedi.

Enerji dışı cari açık

Maliye Bakanı Şimşek, yaptığı yazılı açıklamada, bu olumlu gelişmelerin, Avrupa’da derinleşen borç krizine ve yılın ilk yarısında 125 doları gören petrol fiyatlarına rağmen gerçekleştiğini vurguladı. Krizden dolayı Avrupa Birliği’ne yapılan ihracatın yılın ilk yarısında yüzde 7 daraldığını hatırlatan Bakan Şimşek, şunları kaydetti: “Yüksek petrol fiyatlarından dolayı sadece bu yılın ilk yarısında enerji ithalatına ödediğimiz fatura neredeyse 30 milyar dolara ulaştı. Bu olumsuz etkenler olmasa dış ticaretteki dengelenme çok daha hızlı olabilirdi. Enerji dışı cari açık şimdiden 12 milyar dolara geriledi. Enerji dışı cari açık haziran ayında 163 milyon dolar ile 31 ay sonra ilk defa pozitife döndü.”

Olumlu gelişmeler

Cari açığın finansmanındaki olumlu gelişmelerin devam ettiğini anlatan Şimşek, “Finansman kalitesi bakımından önemli olan küresel doğrudan yatırım girişleri ile uzun vadeli krediler, Şubat 2010’da -5.1 milyar dolar iken, haziran 2012’de 21.7 milyar dolara yükselmiştir. Sıcak para olarak adlandırdığımız kısa vadeli borçlanma ile portföy yatırımları 2010-11 yıllarında cari açığın üçte ikisini finanse ederken bu oran yarının da altına inmiştir” dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı