Gündem Haberleri

  Carettalar, yumurtadan çıkmaya başladı

  Kamil ATALAY/MANAVGAT (Antalya), (DHA)
  02.08.2009 - 14:13 | Son Güncelleme:

  ANTALYA'nın Manavgat İlçesi'nde Kızılağaç sahillerine yumurta bırakan Caretta Carettalar'ın yavruları, yumurtalarından çıkmaya başladı.

  Silence Beach Otel Plajı'nda bulunan yuvadaki yumurtaların çatlaması sonucu onlarca Caretta Caretta yavrusu plajı doldurdu.

  Manavgat’ın Kızılağaç turizm bölgesinde otellerin sahil kısmında bulunan yuvalarda caretta caretta yumurtalarının çatlaması sonucu yavru Carettalar ortaya çıkmaya başladı. Ay ışığını izleyerek denize gitmesi gereken yavrular, oteller bölgesinden gelen ışığın ayışığından fazla olması nedeniyle yönlerini şaşırarak, otellerin bulunduğu ışıklara doğru hareket etti. Bunun üzerine otel güvenliği ve turistler ölmemeleri için yavruları bir kovaya doldurarak denize bıraktı.

  Aydınlatmaların fazla olduğu otel sahillerinde Carettalar'ın yönlerini şaşırarak deniz yerine otele doğru gitmelerinin önlenmesi gerektiğini belirten Akdeniz Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Ekoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Manavgat Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof.Dr. Ali Erdoğan, birçok Caretta yavrusunun bu yolla öldüğünü söyledi.

  Caretta yavrularının 15 Temmuz- 15 Eylül tarihleri arasında yoğun olarak çıktığını bildiren Prof.Dr. Erdoğan, bu dönemde otellerin sahil kısımlarında aydınlatmalarını azaltması gerektiğini söyledi. Prof.Dr. Erdoğan, şöyle devam etti:
  “Carettalar içgüdüsel olarak hemen denize ulaşmak istiyor. Işıkların otel yönünden gelmesi nedeniyle o tarafa doğru giderek tüm enerjisini oraya harcıyor. Bu yüzden denize ulaşamayınca da ölüyor. Çevre İl Müdürlüğü ve Çevre Koruma Müdürlüğü yetkililerinin Caretta yavrularının yumurtadan çıkış döneminde otel çalışanlarına yönelik bilgilendirme çalışması yapması gerekiyor.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı