Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Caretta, Dalyan'ı çok sevdi

  Mustafa SARIİPEK/ MARMARİS(Muğla), (DHA)
  28 Temmuz 2007 - 11:49Son Güncelleme : 28 Temmuz 2007 - 11:49

  DENİZDE izlenebilmesi için sırtına uydu izleme cihazı takılan ‘Türkiye' adlı Caretta Caretta deniz kaplumbağası Dalyan'dan ayrılmadı.

  Nesli tehlike altında olan Caretta Caretta türü kaplumbağalarıın uydudan izlenebilmesi için Ekolojik Araştırma Derneği (EKAD) ve Özel Çevre Koruma Kurulu Başkanlığı'nca desteklenen projeyle ‘Türkiye’ adı verilen kaplumbağaya 18 Temmuz'da Ortaca'nın Dalyan Beldesi'nde uydu izleme cihazı takıldı. Cihazdan alınan verilere göre kaplumbağa Türkiye 27 Temmuz'a kadar Dalyan bölgesinden ayrılmadı, 40 kilometrelik daire içinde gezindi ve 11 gün içinde 210 kilometrelik yol katetti.

  Uydu izleme cihazı ile saptanan rotanın Dalyan bölgesi dışına çıkmadığını belirten EKAD Başkanı Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Ali Fuat Canbolat şöyle dedi:
  “Aradan kısa süre geçti. ‘Türkiye' isimli kaplumbağanın tam olarak ne yapacağının saptanması için 2 aylık süreye ihtiyaç var. Şu andaki konumu itibariyle aldığımız verilere göre Türkiye'de yuvalama ve beslenme alanı olarak Dalyan'ı seçtiğini gösteriyor. Eğer 2 ay daha bu bölgede kalırsa demek ki kış dönemini de burada geçirecektir. Üzerine taktığımız cihazın kazasız belasız 1 yıl boyunca üzerinde kalmasını diliyorum. Bu olduğu taktirde Türkiye'nin her adımını izleme olanağı bulacağız. Şu anda iyi gidiyor.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı