Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Caretta caretta, bürokrasi kurbanı

  Hürriyet Haber
  07.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bodrum'da, bir süre önce yaralı olarak bulunan ve olta iğnesi yuttuğu belirlenen ‘Caretta caretta’ cinsi deniz kaplumbağasının öldüğü bildirildi.

  Deniz kaplumbağası Gümüşlük mevkiinde geçen ay bulunduktan sonra Bodrum Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü'nde tedavi edilmeye çalışılıyordu. Yuttuğu balık oltasının ciğerine saplanması nedeniyle yaralanan kaplumbağaya antibiyotik tedavisi uyguladıklarını kaydeden Enstitü Müdürü Ramazan Şevik, internet aracılığıyla bu konuda uzman kuruluşlarla temasa geçtiklerini, ancak sonuç alınamadığını söyledi. ‘Nesilleri tehlikede yaban hayvanları ve bitkilerinin uluslarası ticareti konvansiyonu’ hükümlerine aykırı olduğu için yaralı kaplumbağayı Avrupa Birliği Life Projesi kapsamında Atina'da kurulan rehabilitasyon merkezine gönderemediklerini kaydeden Şevik, şöyle konuştu:

  ‘‘Caretta caretta uluslararası bürokrasinin kurbanı oldu. Oysa ilk geldiğinde bürokrasi hemen aşılarak gönderilebilmeliydi. Ege, Dokuz Eylül ve Pamukkale Üniversiteleri de tedavi önerisine sıcak bakmadılar. Son 3 ayda 3 Caretta caretta bulundu, maalesef hepsi de öldü.’’

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı