"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Çaresiz hayvanlar için barınaklar yenilensin

Hayvanlar topluca zehirleniyor, barınaklarda bakımsızlıktan ölüyor; bunu önlemek siz medya mensuplarına düşüyor.

Yazılarınızı devamlı takip ediyorum ve medyanın özellikle de siz yazarların insanları bilinçlendirme konusundaki rolünün ne kadar büyük olduğunun farkındayım.
Siz de biliyorsunuz ki, Türkiye’de barınaklar çok kötü durumda. Birçok hayvan hasta ve aç. Yalnız barınaktakiler değil, sokaklarda, bulunan hayvanlar da çoğu zaman topluca zehirleniyorlar ya da vurularak itlaf memurları tarafından öldürülüyorlar.
Tabii ki önemli birçok değişik konu da var fakat en çok unutulan şu sahipsiz ve çaresiz hayvanlar. Bunun için barınakların yenilenmesi, buralara bağış yapılması gibi konularda bilinçlendirici ve teşvik edici yazılar yazabilirsiniz. Birçok gelişmiş ülkedeki gibi sokaktaki hayvanların sahiplendirilmesi konusunda artık bir şeylerin yapılması gerekiyor.
“Petshop” adındaki hayvan ticareti yapan yerlerin kapatılmasının da çok hayırlı olacağından eminim. Lütfen bu yazımı dikkate alın ve siz de kendinize düşen görevi yerine getirin. Herkes elindeki imkanları kullanarak problemleri çözmek için savaşmalıdır.
Rumuz: Bir okurunuz

Gerçekten çok haklısınız sevgili okurum, elimden geldiğince bu konuda mücadelemi vermeye çalışıyorum, biliyorsunuz.
Bu arada haber aldığıma göre, Marmara Ereğlisi gibi Trakya Barınakları’nda mama stoku bitmiş. Çok sayıda hasta bebek var.
Onların makarna, süt, kemik suyu ile beslenmeleri şart.
Çoğu annesiz, Trakya’nın soğuğuna karşı koyamıyorlar, hastalanıyorlar, üstüne bir de açlık eklendi mi ölümlerin önüne geçilemiyor.
Buralarda ekmek bile bulmakta zorluk çekiliyor. Belediye yardım etmiyor.
Ayrıca karma aşı desteği de gerekiyor; her türlü ilaca da ihtiyaç var, özellikle antibiyotikler, iç-dış parazit ilaçları, vitaminler...
Lütfen size en yakın barınakları ve Trakya’yı da unutmayalım.

Sevdiğim genç 14 Şubat’ta mesaj atıp benden ayrıldı

Güzin Abla, sevgilimle düzenli ve seviyeli bir ilişki yürütürken ayrıldık.
Nişanlanma arifesinde büyük bir sorun yaşadık. Erkek arkadaşımın ailesi, kapanmamı istedi. Ancak benden olumsuz cevap aldılar.
Erkek arkadaşımın askerliği ön plana çıkınca bizim nişan işi yattı. Askerdeyken bu konuyu çok tartıştık ama bir çıkar yol bulamadık.
Ailesinin bu konudaki tepkisi beni bunalıma soktu. Ve ilişkimiz 14 şubat Sevgililer Günü’nde erkek arkadaşım bana attığı mesajla bitti.
Bana olamayacağını, evlenemeyeceğimizi, evlensek bile mutlu olamayacağımızı söyledi. Bense buna karşılık susmakla yetindim... Sence hata bende mi yoksa üç yıllık ilişkimizi bitiren ailesinde mi?
Rumuz: Suskun

Kızım, hiç kimse bu konuda sana baskı uygulayamaz. Bu tamamen senin kişiliğine, ailene, eğitimine, alışkanlığına ve inancına bağlı bir konu.
Örtünmeyen kadını inançsız-lıkla suçlamaya hakkımız yok.
Örtünmen, senin bileceğin iş. Ama bu asla kayınvalide, eş ya da bir başkasının dayatmasıyla olmamalı.
Bence bu hassas bir konu; ayrılık hakkında hayırlı olmuştur.
X