Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çapulculara bırakmayacağız

  Hürriyet Haber
  02.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 02.09.1998 - 00:01

  Bombalı saldırıya uğrayan ANAP Bakırköy örgütünü ziyaret eden Başbakan Yılmaz, ‘‘Devletimiz geçmişteki zaaflarından arınmıştır. Meydanı çapulculara bırakmayacağız’’ dedi. Yılmaz, PKK ve mafya mensuplarına teslim olmaları çağrısında bulundu.

  Başbakan Mesut Yılmaz, çetelerle savaşta asla yılgınlık içine düşmeyeceklerini ve gevşemeyeceklerini belirterek, ‘‘Ülkeyi bölmeye çalışan eşkıyalara, diğer bütün suç odaklarına, mafya denilen çapulculara çağrıda bulunuyorum. Devletimiz artık geçmişteki zaaflarından arınmıştır. Halkın huzurunu bozacak, onların hayatına malolacak beyhude mücadeleden vazgeçsinler, adalete güvenip, teslim olsunlar’’ dedi.

  Yılmaz, dün İstanbul'dan ayrılmadan önce, 29 Ağustos Cumartesi günü bombalı saldırıya uğrayan Bakırköy İlçe Teşkilatı'na ‘geçmiş olsun’ ziyaretinde bulundu. Burada yaptığı konuşmada, saldırıyı ‘beyhude gayret’ olarak niteleyen Yılmaz, bu tür olayların azimlerini artırdığını söyledi. Yılmaz, saldırıyla ilgili önceki gece İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nce gözaltına alınan 6 kişinin sorgulamalarının sürdüğünü bildirdi.

  ‘‘Meydanı çapulculara boş bırakmayacağız’’ diyen Yılmaz, ‘‘Türkiye'de hiç kimse, devleti bu belalardan ve bu şaibelerden kurtarmak konusunda benim kadar kararlı değildir’’ diye konuştu. Hükümette bulundukları 14 ay boyunca, ortaya çıkan bazı gerçeklerin, organize suç örgütleri hakkındaki tahminlerinin çok ötesinde bulunduğunu belirten Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ‘‘Devlete yönelik 3 tehdit (bölücülük, irtica ve mafya) arasında organik bağ mevcutur. Geçmişte devlet adına bazı hukuk dışı olaylara karışan kişilere görev verilme teşebbüsleri olmuştur. Bu teşebbüslerden devletin hiç kazancı olmamıştır. Ama bu kişiler, daha sonra kendilerine karşı yapılan bu yanlış pazarlıkları, devlete karşı koz olarak kullanmışlardır. Devleti istismar etmişlerdir. Bu kişiler devletin başına bela olmuştur. Bütün bunların üzerine gitmemizde yasal engeller var. Pişmanlık Yasası'nın TBMM'den çıkmamış olması bu tür olaylara karışan ve bir kısmı devlet içinde olan, devlette görev yapan bütün kişler arasında bir çıkar birliği sağlamıştır.’’

  Suçlularla mücadelenin bu nedenlerle güçleştiğini belirten Yılmaz, mücadelenin bazen de tesadüflere kaldığını söyledi. Yılmaz, kendilerinden önce ortaya çıkan suç odaklarını etkisiz hale getireceklerini ve gelecekte benzeri olayların yaşanmaması için düzenlemeler yapacaklarını anlattı.

  Yılmaz, Türkiye'ye önceki gece dönen ve Alaattin Çakıcı'ya kırmızı pasaport verdiği iddia edilen MİT Pekin temsilcisi Yavuz Ataç'la ilgili bir soru üzerine ise olaylara karışan herkes hakkında soruşturma başlatıldığını söyledi. Yılmaz'ın ziyaretinde, ANAP'lı belediye başkanları, partililerin yanı sıra saldırıda yaralanan Kamuran Güneş de yer aldı.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı