Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cannes'da bir ilk

  A.A
  08 Mayıs 2011 - 12:50Son Güncelleme : 08 Mayıs 2011 - 12:56

  Türk sinemasının ilk yönetmenlerinden Lütfi Akad'ın “Hudutların Kanunu” filminin restore edilmiş kopyası ilk kez 64. Cannes Film Festivali’nin klasikler bölümünde gösterilecek.

  Ankara Sinema Derneği Başkanı Ahmet Boyacıoğlu,11-22 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek “64. Cannes Film Festivali”sırasında açılacak Türkiye Standı'nın Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü tarafından Ankara Sinema Derneği'ne verildiğini hatırlattı.

   

   Lütfi Akad'ın 1966 yılında çektiği “Hudutların Kanunu” adlı başyapıtının festival kapsamında gösterileceğini söyleyen Boyacıoğlu, “Bu film,Dünya Sinema Fonu'nun seçici üyeleri arasında yer alan Fatih Akın'ın çabalarıyla restore edildi” dedi.

   

   Festivalde dünyadan kısa filmlerin gösterildiği resmi olmayan “Short Film Corner” bölümünün yer aldığını dile getiren Boyacıoğlu, “Bu bölümde Türkiye'den de Ertuğ Tüfekçioğlu'nun (Direk Aşk), Utku Cansu'nun (No:5), Mehmet Özdoğan'ın (A Piece Of Meat), Mehmet Emrah Erkan'ın (Herkesin Bir Şansı Daha Olmalı) ve Selin Denizli'nin komedi türündeki (Kağıttan Cinayetler) filmleri gösterilecek” diye konuştu.

   

   Kendilerinin de dernek olarak Türkiye standına gelen misafirlere Türk sinemasını tanıtacaklarını belirten Boyacıoğlu, şunları söyledi:

  “Stand için uzun metrajlı, kısa metrajlı, belgesel filmlerin yer aldığı kataloglar, uzun metrajlı filmlerin fragman DVD'leri ve kısa film seçkisi DVD'leri hazırladık. Standda ayrıca ziyaretçilere 'Kalan Müzik' tarafından hazırlanan Türk müziklerinden örneklerin bulunduğu CD'ler dağıtacağız. Kalan Müzik dışında Kafkas, Efes, Kavaklıdere ve Kuru Kahveci Mehmet Efendi de standa destek veriyor.”

   

   Ünlü Amerikalı yönetmen Woody Allen'ın, “Midnight in Paris” isimli filminin yarışma dışı gösterimiyle 11 Mayıs'ta açılacak festivalin “Altın Palmiye” bölümünde yarışacak 20 filmden biri olan Nuri Bilge Ceylan'ın “Bir Zamanlar Anadolu” filminin galası da 21 Mayısta yapılacak.

   

   Festival, 22 Mayıs'ta sona erecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı