Gündem Haberleri

  Cannes olaylı başlıyor

  Arzu Çakır MORİN
  10.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  63. Cannes Film festivali 12 Mayıs’ta Russell Crowe’un başrolünü üstlendiği Robin Hood filminin gösterimiyle başlıyor. 23 Mayıs’a kadar devam edecek festival Fransa ve İtalya hükümetleri tarafından protesto ediliyor.

  DÜNYANIN en prestijli uluslararası film festivali olan Cannes’ın 63’üncü buluşması boykotlarla başlıyor. Festival, Fransa’nın sahil kenti Cannes’da 12-23 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. İtalya, Başbakan Silvio Berlusconi’yi eski ABD Başkanı George W. Bush’a benzeten “Draquila” filmine yer verildiği için festivale katılmayacağını açıkladı. İtalyan Kültür Bakanı Sandro Bondi, Nisan 2009’da İtalya’nın Aquila kentinde meydana gelen ve 308 kişinin yaşamını yitirdiği depremle ilgili filmde, Berlusconi karşıtı propaganda yapıldığını, bu nedenle festivale katılmayacaklarını bildirdi.
  Fransa’da ise iktidar milletvekilleri Cezayir savaşıyla ilgili eleştirel bir eser olan “Hors la Loi/Yasadışı” filminin Cannes’da yarışmasına karşı çıktılar. “İndigene” filmiyle Fransa’da yasa değiştiren Rachid Bouchareb’in yeni filmi, yasadışı Cezayir müdahalesinde Fransa’nın acımasızlığını gözler önüne seriyor.
  Her sene Türkiye’nin iddialı eserlerle katıldığı festivalde bu sene Türk eser yarışmayacak. Bu yıl Russell Crowe’un “Robin Hood” adlı filmiyle açılış yapacak olan Cannes Film Festivali jürisine dâhi yönetmen Tim Burton başkanlık edecek. Jüride İngiliz oyuncu Kate Beckinsale, İtalyan oyuncu Giovanna Mezzogiorno, İtalyan Sinema Müzesi Müdürü Alberto Barbera, Fransız yazar, senarist ve yönetmen Emmanuel Carrere, ünlü aktör Benicio Del Toro, İspanyol yönetmen Victor Erice, Hint yapımcı, yönetmen ve oyuncu Shekhar Kapur ve Fransız besteci Alexandre Desplat yer alıyor.

  Sait Faik Armağanı Aslı Erdoğan’ın oldu

  DARÜŞŞAFAKA Cemiyeti ve Yapı Kredi Yayınları tarafından düzenlenen 56. Sait Faik Hikâye Armağanı sahibini buldu. Doğan Hızlan başkanlığında toplanan Hilmi Yavuz, Füsun Akatlı, Nursel Duruel, Jale Parla, Murat Gülsoy ve Beşir Özmen’den oluşan jüri, oybirliğiyle bu yılki ödülün Taş Bina ve Diğerleri adlı kitabıyla Aslı Erdoğan’a verilmesini kararlaştırdı. Aslı Erdoğan ödülünü, 11 Mayıs Salı günü Yapı Kredi Kültür Merkezi Sermet Çifter Salonu’nda düzenlenecek törenle alacak.
  Gerekçeli kararda, “Seçici kurul, 56. Sait Faik Hikâye Armağanı’nı, ‘çağımızın dilsiz tanıklığını mekânın, bedenin ve imgenin içinden dokuyarak evrensel insanlık acılarını seslendirmekte gösterdiği ustalık’ nedeniyle Taş Bina ve Diğerleri adlı kitabıyla Aslı Erdoğan’a vermeyi uygun görmüştür” denildi.

  Diyarbakır’ın ‘klasik’ gururu

  DİCLE Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim görevlisi Rohat Cebe’nin, öğrencileri ve öğretim üyesi arkadaşlarıyla birlikte kurduğu 17 kişilik yaylı çalgılar orkestrası, ilk konserini bugün Diyarbakır’da veriyor. Devlet Konservatuvarı Kongre Salonu’nda verilecek konser, Corelli’den Bartok’a uzanan repertuvarıyla bölge için bir ilk olacak. Konserde, Cebe’nin yazdığı “Diyarbakır’dan Enstantaneler” süitinden bir bölüm de çalınacak. Rohat Cebe, Almanya’da eğitim gördükten sonra, tam bursla okuduğu Bilkent Üniversitesi’nde doktora yapmıştı. Emre KIZILKAYA

  New York’ta Hrant konseri
  ABD’nin New York kentinde Hrant Dink anısına bir konser düzenlendi. Merkezi New York’ta bulunan “Amerikan Türk Cemiyeti” ve “Moon and Stars Project” tarafından ‘Kaye Playhouse’da düzenlenen konserde, ABD’de yaşayan müzisyen Arto Tunçboyacıyan, rock müzisyeni Yaşar Kurt ve “Armenian Navy Band” müzisyenleri sahne aldı. 19 Ocak 2007’de düzenlenen suikastta hayatını kaybeden Hrant Dink anısına düzenlenen konserin geliri “Uluslararası Hrant Dink Vakfı”na aktarılacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı