Gündem Haberleri

  Canlıların nesli öngörülenden daha yavaş tükeniyor

  A.A.
  18.05.2011 - 20:41 | Son Güncelleme:

  Canlıların neslinin öngörülenden daha yavaş tükendiği ortaya çıktı.

  California Üniversitesi'nden Stephen Hubbell, matematiksel kanıtları ve araştırma verilerine dayanarak, insanların doğaya verdiği zarar nedeniyle nesli tükenecek canlıların sayısına ilişkin önceki tahminlerin hatalı olduğunu ve canlıların neslinin en az iki kat yavaş tükendiğini belirtti.

  Hubbell, gazetecilere telefonla yaptığı açıklamada, "Bu, türleri kurtarmak için biraz daha zamanın olması nedeniyle iyi haber. Yanlış hesapların çıktığı birçok araştırmanın tekrar yapılması gerekmesi nedeniyle ise kötü haber" dedi.

  Nesli tükenmekte olan canlıların sayısının doğrudan hesaplanmasının güç olması nedeniyle bilimadamlarının 30 yıldır "tür-alan eğrisi" yaklaşımını kullandığını ve bunun hatalı olduğunu belirten Hubbell, daha önce bu yanlışın görülmemesinin şaşırtıcı olduğuna dikkati çekti.
  "Tür-alan eğrisinde" büyük alanların daha fazla tür barındırabileceğinden yola çıkıldığını belirten Hubbell, geçmişte bilimadamlarının kaç canlının neslinin tükendiğini öngörmek için bu hesaplamaları tersine yaptığını açıkladı.

  80'li yılların başındaki tahminlere göre 2000 yılında yeryüzündeki canlı türlerinin yaklaşık yarısının neslinin tükenmiş olması gerektiğini belirten Hubbell, "Böyle birşeyin olmadığı açık" ifadesini kullandı.

  Bilimadamları Stephen Hubbell ve Fangliang He, İngiliz "Nature" dergisinde yayımlanan araştırmalarında, yanlış hesaplamaların biyolojik çeşitliliğin ciddi olarak tehlike altında olmadığı anlamına gelmediğini de vurguladı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı