Dünya Haberleri

  Kunduz'daki hastanede saldırısında canlı canlı yanarak öldüler

  hurriyet.com.tr
  04.10.2015 - 20:35 | Son Güncelleme:

  Afganistan’ın Kunduz kentinde Amerikan savaş uçaklarının vurduğu, uluslararası yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar’a (MSF) ait hastanede ölenlerin canlı canlı yanarak can verdiği ortaya çıktı. Saldırıda 12'si MSF çalışanı olmak üzere 22 kişi hayatını kaybetti. 

  İngiliz haber ajansı Reuters’e konuşan görgü tanıkları, ölen hastaların canlı canlı yandığını ve bunlar arasında üç çocuk olduğunu anlattı. 

  Afganistan Savunma Bakanlığı ise MSF’nin işlettiği hastanenin Taliban’ın elinde olduğunu ileri sürdü. Ancak MSF bunu kesin bir dille yalanladı.

  ABD uçakları Kunduzda hastaneyi vurduABD uçakları Kunduz'da hastaneyi vurdu

  MSF’den yapılan açıklamada “Hastanenin kapıları tüm gece kapalıydı. Bombardıman olduğunda içeride hastane görevlileri ve hastalar dışında kimse yoktu. Herhangi bir durum tam şekilde çalışan bir hastanenin bombalanmasını meşrulaştıramaz” denildi. Afgan Savunma Bakanlığı ise hastanenin Taliban tarafından ‘canlı kalkan’ olarak kullanıldığını iddia etmişti.

  Kunduzdaki hastanede saldırısında canlı canlı yanarak öldüler

  ABD SORUŞTURMA BAŞLATTI

  ABD Başkanı Barack Obama, ABD Savunma Bakanlığının saldırıya ilişkin kapsamlı soruşturma başlattığını açıkladı, soruşturma sonuçlanıncaya kadar da bu trajediye ilişkin kesin hükümde bulunmayacaklarını kaydetti.

  BM: SAVAŞ SUÇU SAYILABİLİR

  MSF’nin operasyon direktörü Bart Janssen, bombardıman ve ağır zayiattan şoke olduklarını söyledi. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Raad Al Hussein, “Kasıtlı bir durum varsa, hastaneye hava saldırısı düzenlemek savaş suçu sayılabilir. Tam ve şeffaf bir soruşturma yapılması gerekir” dedi.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı