Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ‘Canlı bombalar’ PKK'dan ayrıldı

  Hürriyet Haber
  22.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 22.07.1999 - 00:01

  PKK'nın intihar eylemlerinde görevlendirdiği kadın teröristlerin oluşturduğu sözde ‘‘Kürdistan Özgür Kadınlar Birliği’’ (YAJK), ‘‘Kürdistan İşçi Kadınlar Partisi’’ (PJKK) adıyla ayrı bir örgütlenmeye gitti.

  PKK'nın Avrupa'daki günlük yayın organı Özgür Politika Gazetesi'ndeki habere göre, 8 Mart 1995 tarihinde oluşturulan YAJK, bir süre önce PKK dışında partileşme kararı aldı. Nerede yapıldığı açıklanmayan 13 Temmuz 1999 tarihindeki kongreden sonra Sonuç Bildirgesi'yle PKK dışında ayrı örgütlenmeye gidildiği belirtildi. PJKK Merkez Komitesi, bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın can güvenliğini başlıca görev kabul ettiğini bildirdi.

  PKK'nın silahlı ve propaganda amaçlı iki alt örgütlenmesinin bir benzerini örnek alan PJKK da oluşturduğu siyasi kanata ‘‘Kürdistan Özgür Kadınlar Cephesi’’ (EJAK) adını verdi. PJKK, ‘‘Önderliğimiz, 'Önce kadını kurtaracağız' demişti. Biz de önderliğin özgürlüğünü kendi özgürlüğümüz olarak görüyoruz’’ açıklamasını yaptı.

  PJKK'nın kararlılığını geçmişte ‘‘fedai eylemleri’’ ile gösterdiği ifade edilirken, geçmişte bu tür eylem yapan örgüt üyelerinin mücadeleye sahip çıktıklarını gösterdiği ifade edildi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı