Dünya Haberleri

  Canlı bomba tuzağı

  Hürriyet Haber
  15.09.2005 - 02:08 | Son Güncelleme:

  Telafer operasyonuna misilleme amacıyla dün Bağdat’ta girişilen intihar eyleminde 82 kişi öldü. Amele pazarına giren canlı bomba, ‘işçi arıyorum’ diye insanları etrafında topladıktan sonra kendini patlattı.

  DÜN sabah iş bulma umuduyla Irak’ın başkenti Bağdat’taki amele pazarına giden 82 kişi, hain bir tuzağın kurbanı oldu. Minibüsle amele pazarına giren bir intihar saldırganı, işçi arıyorum diye insanları çevresine topladıktan sonra bombayı patlatarak 82 kişinin ölümüne, 163 kişinin de yaralanmasına neden oldu. Irak El Kaide Cihad örgütü, ’Telafer’de direnişçilere karşı yürütülen operasyonun öcünü almak için ülke genelinde intihar saldırıları başlattıklarını’ açıkladı.

  Irak savaşının başından bu yana düzenlenen en kanlı saldırılardan biri olan intihar eylemi, Şii mahallesi Kazımiye’de dün sabah meydana geldi. Her sabah iş arayan amelelerin toplandığı meydana giren minibüsün sürücüsü ‘işçi lazım’ diye seslendi. Ameleler minibüsün etrafına toplanınca da bombayı infilak ettirdi. Çevredeki bir dükkan sahibi, ‘Minibüsün çevresini onlarca insan sarmıştı. İnşaatlarda günlük iş bulmak için bu meydanda toplananların çoğu, ülkenin güneyindeki fakir Şii bölgelerinden geliyor’ dedi. Patlamada 50 kadar küçük dükkan ve onlarca otomobil de hasar gördü. Meydana çıkan yolları park eden otomobiller tıkadığı için itfaiye araçları meydana girmekte zorluk çekti. Olay yeri, 31 Ağustos’ta meydana gelen izdiham yüzünden 1000 kadar Şii’nin öldüğü köprüye çok yakın. Dün Irak genelinde meydana gelen intihar saldırılarında toplam 152 kişi öldü.

  Parçalar olay yerinde gömülüyor

  Irak’ta artık gündelik hayatın bir parçası haline gelen intihar saldırılarının kurbanları bir mezara bile sahip olamıyor. Dün Bağdat’taki amele pazarı saldırısından sonra, ölenlerin parçaları, hemen olay yerinde gömülüyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı