« Hürriyet.com.tr

Canlı at müzesi

Hürriyet Haber
X

Dünyaya bir daha at olarak geleceğine inanan 7'inci Conde Prensi Louis-Henri Bourbon 1719 yılında Fransa'nın Chantilly şehrinde bir daha ki yaşamı için kendisine görkemli bir at çiftliği inşaa ettirdi. Birçok savaştan sağlam çıkan bu dev çiftlik, 1982 yılında 5 olimpiyat madalyalı Yves Bienaime'nin 4 yıl uğraşı sonucunda dünyanın en büyük canlı at müzesi haline getirildi. Binicilik konusunda profesör ünvanını alan Bienaime'nin tek başına yarattığı müze toplam 31 salonun içinde bulunduğu 4 bin metrekarelik bir alana sahip. Yılda 200 bin kişinin ziyaret ettiği müzede 30 canlı at, binlercede at heykeli yer alıyor.

PARİS'e sadece 40 km uzaklıkta zengin Fransızların yaşadığı Chantilly şehrinde belki de dünyanın tek canlı at müzesi olan ‘Vivant du Cheval’a sahip olduklarını birçok Fransız bile bilmiyor.

Müzeyi ziyaret edenler, yüzyıllar boyunca gerek ulaşım gerekse savaşlarda insanların en büyük yardımcısı olan atlara vefa borcunun ancak bu şekilde ödenebileceğini düşünüyorlar.

4 bin metrekarelik bir alan üzerinde kurulu bu dev müzenin 31 ayrı salonunu gezerken, atlarla ilgili her türlü bilgiyi alıyor, 30 ayrı cins atın müthiş gösterilerine tanık oluyorsunuz.

PRENSİN ÇİFTLİĞİ

1719 yılında Fransa'nın Chantilly şehrinde 7. Conde Prens'i tarafından inşaa ettirilen bu görkemli müzenin öyküsü hayli ilginç.

At çiftliği, Jean Aubert adlı bir mimar tarafından Prens'in isteği doğrultusunda inşaa edilmiş. Öldükten sonra hayata at olarak geleceğine inanan Prens, çiftliği de kendisine yakışır biçimde görkemli ve lüks yaptırmış.

Ama Prens ölümünü beklemeden 18'inci yüzyılın sonunda Fransa'dan ayrılmış. Ayrıldığı zaman çiftlikte toplam 240 at ve 500 av köpeği mevcutmuş. Bu hayvanlar daha sonra Fransız hükümeti tarafından satılmış.

1789'daki Fransız Devrimi'nde birçok büyük at çiftliği yıkılıp yok edilirken, burası 1814 yılına kadar askeri kışla olarak kullanılmış. Bu yüzden müzenin kurucusu Yves Bienaime çiftliği koruyan orduya her zaman teşekkür ettiğini dile getiriyor.

19'uncu yüzyılın sonunda ise dev çiftlik, korunma amacıyla Fransız Ensitütüsüne devredilmiş.

MADALYALI KURUCU

1978 yılına gelindiğinde hayatını atlara adayan, binicilik alanında 5 olimpiyat madalyalı ve profesör ünvanını almış Yves Bienaime, Paris'in kuzeyinde bulunan çiftliğini ve evini satarak canlı at müzesi kurmak gibi çılgın bir projeye kalkışmış.

Bu proje için Fransız Enstitüsü'nün sahip olduğu at çiftliğini uygun gören Bienaiume, 4 yıl boyunca bu fikri kabul ettirmeye çalışmış ve 1982 yılında müzeyi kurmuş.

Hiç bir devlet sübvansiyonu almadan tamamen özel sermayeyle 5 ayda oluşturan müze böylece dünyanın ilk canlı at müzesini unvanını almış.

17 yıl önce kurulan müzede toplam 15 at ve 10 salon bulunurken şu an toplam 30 at ve 31 salon yer alıyor.

Kültürel ve eğitici müze

Yves Bienaime, müzeyi kurarken hem kültürel anlamda insanlara atlar hakkında bilgi vermeyi hem de eğitici olmayı hedeflemiş. Dünyanın dört bir yanından getirdiği atlara ait değerli parçaları ve görsel malzemeleri müzenin içinde toplayarak canlı atlarla birlikte bunları sergilemiş.

Müzeyi gezerken canlı atların bulunduğu ahırlarda onlara dokunup, biraz ilerde atalarının maketlerini inceleyip ülkeleri ve binicileri hakkında bilgi alabiliyorsunuz.

31 salonun her birinde farklı bir şeyle karşılaştığınız müzede, atların geçmişte hayatımızda ne kadar önemli bir yer tuttuğunu keşfediyorusunuz.

Kurulduğu günden bu yana toplam 12 ödül alan müzenin en önemli özelliği ise atların yaptığı gösteriler. Profesör binici Bienaime ve eşinin eğittiği atların gösterisi o kadar muhteşem ki, şu ana kadar müzenin aldığı ödüllerin çoğu onlara verilmiş.

Kaynak:

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
221 yıldır kazılıyor ama dibine bir türlü ulaşılamıyor!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyanın en iyi yolu: Transfagarasan
KışKış
Kış tatili yapacağınız en güzel 10 kayak merkezi
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyada var olduğuna inanması güç 7 yer
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Everest'in koruyucuları Şerpalar! Kazançları dudak uçuklatıyor...
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Bir tek masası var, zenginler sıraya giriyor!