ÇANKIRI HABERLERİ

Çankırı'ya Yeni 112 Merkezi

DHA
26.04.2017 - 15:28Son Güncelleme :
DHA

Cengiz YALÇIN/ILGAZ(Çankırı), (DHA)- YAPIMI, Çankırı İl Özel İdaresi tarafından üstlenilen Çankırı 112 Acil Çağrı Merkezi'nin temeli Mayıs ayında atılıyor.
Çankırı Vali Yardımcısı Yakup Ömeroğlu, Abdülhalik Renda Mahallesi'nde yapılacak olan merkezde incelemelerde bulundu. 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Ayla Ayan Uzgören, Çevre Şehircilik İl Müdürü Öcal Özdemir ve firma yetkilileriyle birlikte Çağrı Merkezi'nin yapılacağı bölgede incelemelerde bulunan Ömeroğlu çalışmalar hakkında bilgi aldı. 112 Acil, İtfaiye, Polis İmdat ve Jandarma'nın çağrı merkezlerini tek bir noktada birleştirecek olan Çağrı Merkezi temelinin Mayıs ayı içerisinde atılacağını söyleyen Vali Yardımcısı Ömeroğlu, inşaatın ise bir aksilik çıkmaması halinde bu yıl içerisinde tamamlanacağını açıkladı. Şimdilik inşaatın yapılacağı alanda Jet Grout tarzı zemin güçlendirme çalışmalarının devam ettiğini aktaran Ömeroğlu, Çağrı Merkezi'nin 9 bin 604 metrekare alana 2 kat bina ve bir de bodrum kattan oluşacak şekilde inşa edileceğini ifade etti.
112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Ayla Ayan Uzgören, sisteminin temel amaç ve işlevinin acil durum çağrısı yapılması halinde vatandaşların birden çok numara yerine tek bir numarayı kullanacak olmaları olduğunu ifade etti. Çağrı Merkezine gelen acil yardım çağrısının alınmasından hemen sonra olay mahalline veya acil durumdaki kişiye ulaşmanın daha kolay olacağını belirten Uzgören, Merkez içerisindeki hiyerarşi sayesinde olaya müdahale zamanının azalacağını vurgulayarak acil yardıma ihtiyaç duyan vatandaşların karışıklığa sebebiyet veren farklı numaralar yerine tek bir numarayı arayabileceğine dikkat çekti.
112 Acil Çağrı Merkezlerinde kullanılacak yazılımın coğrafi bilgi sistemi ile entegre bir yazılım olduğunu belirten Uzgören şu bilgileri verdi: 
"Bu sistem sayesinde vatandaşın adres tespitinin kolaylaşması ile zamandan tasarruf sağlanacaktır. Araçlarda bulunan araç takip sistemleri sayesinde 112 acil çağrı merkezi görevlileri alanda bulunan kurumlara ait müdahale araçlarının durumlarını ve yerlerini görebilecek ve ilgili birimin uzman personelleri (polis-jandarma-itfaiye-ambulans) olayın mahiyetine göre aralarında koordinasyon sağlayarak olay yerine en yakın personel, ekip ya da aracı olay mahalline sevk edebileceklerdir. Bu sayede saniyelerin önemli olduğu acil durumlarda olaylara hızlı, etkin ve koordinasyon içerisinde müdahale edilebilecektir." 
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çankırı haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çankırı ilinden Çankırı'ya Yeni 112 Merkezi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Nisan 2017 tarihinde saat 15 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çankırı'ya Yeni 112 Merkezi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı