ÇANKIRI HABERLERİ

Çankırılı kadın çiftçiler sertifikalarını aldı

DHA
28.03.2017 - 17:48Son Güncelleme :
DHA

Cengiz YALÇIN/ILGAZ(Çankırı), (DHA)- KADIN Çiftçiler Eğitim Projesi (KAÇEP) kapsamında Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nce düzenlenen 'Süt Sığırı Yetiştiricisi Kursu' sertifika töreni gerçekleştirildi. Törende, Çankırılı kadın çiftçiler sertifikalarını aldı.

Karaşeyh köyü, köy konağında gerçekleştirilen törene AK Parti Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Halit Tosyalıoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Çakır, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Alim Çaycı, TKDK İl Koordinatörü Emre Akbıyık, Tapu Sicil Müdürü Fazıl Gönder, Halk Eğitim Müdürü Ömer Ulucan, İl Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, kursiyerler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Çakır yaptığı konuşmada, "Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle açtığımız bu kurslarda bugüne kadar çeşitli tarımsal konularda Kadın Çiftçilere yönelik ilimiz genelinde toplam 21 kurs açılmış olup, bu kurslara katılan 497 Kadın Çiftçimiz Sertifika almaya hak kazanmıştır. Erkeklere ise toplam 15 kurs açılmış olup 265 erkek kursiyere de sertifika verilmiştir. Genel toplamda açılan kurs sayısı 36 katılan kursiyer sayısı 762 dir" dedi.

Karaşeyh Köyünde 2011 yılında kadın çiftçilere arıcılık kursu, erkek çiftçilere süt sığırı yetiştiricisi kursu, 2012 yılında kadın çiftçilere domates yetiştiriciliği ve 2016'da süt sığırı yetiştiricisi kursları açıldığı belirtildi. Arıcılık Kursu, Domates Yetiştiriciliği Kursu ve Süt Sığırı Yetiştiricisi Kurslarının kadın çiftçilere yönelik açıldığı ve bu kurslarda 75 kadın çiftçiye eğitim verildiği kaydedildi. Ayrıca 2015 yılında bakanlığın Kadın Çiftçiler Tarımsal yayım Projesi kapsamında Karaşeyh Köyün'den 6 kadın çiftçinin girişimcilik eğitimine katıldiği belirtiti.

Düzenlenen sertifika töreninde Süt Sığırı Yetiştiricisi konulu 16 gün süreli kursa 25 kadın çiftçinin katıldığını belirten Osman Çakır, "Kurs süresince kadın çiftçilerimize Yem Bitkileri Yetiştirme, Süt Sığırı Çiftliklerinin Planlanması, Süt Sığırcılığında Mekanizasyon, Süt Sığırlarının Beslenmesi, Süt Sığırlarında Sürü Yönetimi, Süt Sığırlarında Sağlıklı Süt Üretimi ve Hastalıklardan Korunma konularında eğitim verilmiştir" dedi.AK Parti Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz de yaptığı konuşmada, Türkiye yılda 500 bine yakın hayvan ithal edildiğini belirterek, "Her geçen gün et ve süt ihtiyacımız artıyor. Bu nedenle yerli üretimi teşvik etmeliyiz. Beyaz ette fazlamız olduğu kadar kırmızı et açığımız var. Buzağı verecek ineklerin kesilmesini önlemek için süte ve buzağıya destek vererek süt inekçiliğini teşvik etmeliyiz. Bu kapsamda buzağı destek primini 300 tl den 750 tl ye çıkararak süt inekçiliğini teşvik ettik. Çankırı ya özel olarak Orta ilçesindeki yarı açık cezaevi bünyesinde süt toplama ve işleme tesisi kurduk. Bu sayede ürünlerimiz değerlendirilecek ve çiftçilerimiz hayvancılık yapmaya teşvik edilecektir" dedi.

Sertifikaların kursiyerlere takdiminden sonra tören sona erdi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çankırı haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çankırı ilinden Çankırılı kadın çiftçiler sertifikalarını aldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2017 tarihinde saat 17 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çankırılı kadın çiftçiler sertifikalarını aldı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı