ÇANKIRI HABERLERİ

Çankırı'da kütüphaneden yararlanan sayısı 104 bin'e ulaştı

DHA
29.03.2017 - 16:49Son Güncelleme :
DHA

ÇANKIRI, (DHA)- ÇANKIRI'da '53. Kütüphane Haftası' kutlamaları 100. Yıl Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenle başladı. Törene Vali Yardımcısı Murat Ertekin, daire müdürleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın seslendirilmesiyle başlayan törende günün anlam ve önemi üzerine konuşma İl Halk Kütüphanesi Müdürü Songül Kapusuz tarafından yapıldı. “hafta boyunca halkın dikkatini kitap ve kütüphaneler üzerine çekerek farkındalık oluşturulması hedeflenmekteö diyen Halk Kütüphanesi Müdürü Songül Kapusuz sözlerine şöyle devam etti:

"Halk Kütüphaneleri; sanat, kültür, iletişim ve bilgi merkezi olmanın yanı sıra halkın üniversiteleri. Asıl görevi yaşam boyu sürecek olan eğitimi devam ettirmek ve okuma alışkanlığını tabana yaymak olan Halk Kütüphaneleri yaşam boyu alınacak eğitim ve öğretimi desteklerken aynı zamanda hayatın en önemli ihtiyacı olan bilgiyi toplayan, işleyen, hizmete sunan ve yeni bilgilerin üretilmesini sağlayan kurumlar. Kütüphaneler verdiği hizmetin özünü bozmadan her türlü teknolojiyi kullanarak çağın gerisinde kalmadan en iyi hizmeti vermekle yükümlü". Çankırı olarak okuyan bir toplum olduğuklarının altını çizen Kapusuz, şunları söyledi:

"Dünya kitap okuma sayısına bakıldığında Türkiye'de 6 kişi bir kitap okurken, Çankırı Merkez nüfusu 88 bin 538 olmasına rağmen kütüphanemizden 82 bin 807 ödünç kitap vererek 1.07 kişiye bir kitap okutmuşuz. Ayrıca kütüphanemiz 2016 yılında 83 bin 593 olan kitap sayısını 87 bin 478'e, kullanıcı sayısını 104 bin 016'ya, ödünç verilen materyal sayısını 54 bin 417'ye, kayıtlı üye sayısı ise 912 bin 223'e ulaştı."

Törenin ardından İl Halk Kütüphanesi'nde İl Özel İdaresi bütçesinden satın alınan kitaplardan oluşan “Kitap Sergisiöni Vali Yardımcısı Ertekin açtı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çankırı haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çankırı ilinden Çankırı'da kütüphaneden yararlanan sayısı 104 bin'e ulaştı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2017 tarihinde saat 16 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çankırı'da kütüphaneden yararlanan sayısı 104 bin'e ulaştı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı