Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çankaya'dan hükümete sert yanıt

  Hürriyet Haber
  29 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 29 Eylül 2000 - 00:01

  ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yeniden ortaya çıkan Kararname krizi nedeniyle hükümet tarafından yöneltilen eleştirilere Basın Sözcüsü Metin Yalman aracılığıyla, "diyalog ve işbirliğinin, Anayayasa ve andının gereklerini yapmasına engel olmadığı" yanıtını verdi. Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü Metin Yalman düzenlediği haftalık bilgilendirme toplantısında, gazetecilerin kararname krizi ile ilgili sorularını yanıtladı. Yalman, üç kamu bankasının özelleştirilmesiyle ilgili KHK'nın iade gerekçesinin 25 Eylül'de Başbakanlığa bildirildiğini ve 26 Eylül'de de kamuoyuna açıklandığını ifade etti.

  Dün Başbakan Bülent Ecevit'in Cumhurbaşkanı ile yaptığı haftalık olağan görüşmenin ardından, Sezer'in kendisine, "bu tür yorumları haksız bulduğunu, kendisinin diyaloğa her zaman açık olduğunu ve bu tür yorumlardan üzüntü duyduğunu" söylediğini ifade eden Yalman, Cumhurbaşkanının "devletin başı olarak devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışması gözetmek doğrultusundaki Anayasanın kendisine yüklediği görevi yerine getirmek konusunda tam bir duyarlılık içinde" ve "Bakanlar Kurulu ile diyalog ve işbirliğinden yana olduğunu" belirtti.

  ``Dün, Sayın Başbakanımız Bülent Ecevit, Sayın Cumhurbaşkanımız ile haftalık olağan görüşmesini yapmışlardır. Sayın Başbakanımız, bu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Sayın Cumhurbaşkanımızın kendisine bu tür yorumları haksız bulduğunu, kendisinin diyaloğa her zaman açık olduğunu ve bu tür yorumlardan üzüntü duyduğunu belirttiğini söylemiştir.

  Sayın Cumhurbaşkanımız, devletin başı olarak, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetmek doğrultusundaki Anayasa'nın kendisine yüklediği görevi yerine getirmek konusunda tam bir duyarlılık içindedir. Bu bağlamda, başta Sayın Başbakan olmak üzere Bakanlar Kurulu ile diyalog ve işbirliğinden yana olup, bu tutumunu daha önce de kamuoyuna açıklamıştır. Durum böyle olmakla birlikte Sayın Cumhurbaşkanımız, Bakanlar Kurulu ile sürdürmek kararlılığında olduğu diyalog ve işbirliğinin, görevini yaparken ve yetkilerini kullanırken, anayasa ve hukukun üstünlüğüne bağlı kalma konusunda, görevine başlarken içtiği andın gereklerine uygun hareket etmesine engel olmayacağı anlayışındadır.

  Sayın Cumhurbaşkanımız, Bakanlar Kurulu ile gerçek anlamda diyalog yoluyla Anayasa'yı ve hukukun üstünlüğünü gözeten bir uzlaşı anlayışının bundan böyle egemen olmasını içtenlikle dilemektedir. Sayın Cumhurbaşkanı, onayına sunulan, yürütmenin tüm tasarruf ve eylemlerinin, yıllardır savunuculuğunu yaptığı Anayasa'ya uygunluğu konusu üzerinde titizlikle durmaktadır.''
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı