Gündem Haberleri

  Çankaya'da değişirsem kendimi inkar ederim

  Hürriyet Haber
  19.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, bu göreve gelmeden önce söylediği taüm sözlerin arkasında olduğunu vurguladı. Sezer, ‘‘Değişirsem, kendimi inkar etmiş olurum’’ dedi.

  CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer, Anayasa Mahkemesi'nin kuruluş yıldönümlerinde ve TBMM'deki yemin törenindeki konuşmalarındaki görüşlerin arkasında olduğunu belirterek, ‘‘Değişirsem kendimi inkar etmiş olurum’’ dedi.

  FP Genel Başkanı Recai Kutan, dün parti yöneticileriyle birlikte Çankaya Köşk'üne çıkarak Sezer'i kutladı. Tebriklerini Sezer'e ileten ve bir süre görüşen Kutan, çıkışta basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

  Kutan görüşmede Sezer'e, ‘‘Hukukçu cumhurbaşkanı seçilmesinden dolayı memnunuz. Bugüne kadar cumhurbaşkanları ya mühendis ya da asker kökenli oldu. Hukukçu cumhurbaşkanı Türkiye için bir şanstır’’ dediğini belirtti.

  Sezer de, Kutan'ı büyük kongrede yeniden genel başkanlığa seçilmesi nedeniyle kutladı. Kutan, parti olarak Sezer'in kamuoyu önünde yaptığı konuşmalarda ifade ettiği görüşlere katıldıklarını vurguladı.

  Sezer, daha önceki konuşmalarında da üzerinde durduğu gibi cumhurbaşkanlığının yetkilerinin sınırlandırılması ve Anayasa'nın geçici 15'inci maddesinin kaldırılması konusunda kararlı olduğunu belirtti. Sezer, bunların gerçekleşmesi için görevin TBMM'ye düştüğünü de vurguladı

  Sezer de kupaya sevindi

  10'uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, eşi Semra Hanım'la birlikte artık Çankaya Köşkü'nde. Yerleşme telaşının ardından gelen Galatasaray'ın UEFA kupasını getirmesinin milli sevinci, Sezer Ailesi'ni de mutlu etti. Sezer, yeni görevine keyifli olaylarla başlamış oldu ve ilk mesajını da Galatasaray'ın bu başarısını kutlamak için yayınladı.

  Sezer'in ilk töreni Atatürk Barış Ödülü

  CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer'in evsahipliğini yapacağı ilk tören bu akşam 18.00'de Çankaya Köşkü'nde düzenlenecek ‘Atatürk Uluslararası Barış Ödülü’ töreni, ağırlayacağı ilk meslektaşı da KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş olacak.

  KKTC halkının 5 yıl için yeniden aynı göreve seçtiği Denktaş, bu yıl kendisine verilen Atatürk Uluslararası Barış Ödülü'nü, 35 yıllık siyaset arkadaşı Demirel'in yerine seçilen Sezer'den alacak.

  Atatürk Uluslararası Barış Ödülü, 2876 sayılı Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Kanunu çerçevesinde, Atatürk'ün ‘‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’’ ilkesi doğrultusunda dünya barışına, uluslar arasında dostluk, anlayış ve iyi niyetin geliştirilmesine hizmet eden gerçek ve tüzel kişilerle kuruluşlara ‘devlet ödülü’ niteliğinde veriliyor.

  Ödül 1995 yılında Türkiye Kızılay Derneği'ne, 1996'da UNICEF'e, 1997'de Bosna-Hersek'te görev yapan Türk Barış Gücü'ne, 1998'de tarihçi Bernard Lewis'e, 1999'da Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'e verilmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı