Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çankaya yolu eskilere kapalı

  Hürriyet Haber
  13.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 13.01.2012 - 00:26

  Komisyonda uzun tartışmaların ardından AK Partililerin önergesiyle ‘11’inci Cumhurbaşkanı’nın görev süresinin 7 yıl olduğu, son anayasa değişikliğinin yürürlüğe girdiği tarihten önce cumhurbaşkanı olanların 2 defa seçilemeyeceği’ maddeye eklendi. Böylece Gül’ün yanı sıra eski cumhurbaşkanları Kenan Evren, Süleyman Demirel ve Ahmet Necdet Sezer’e de adaylık yolu kapandı. Muhalefet ise seçilme şartını taşıyan tüm vatandaşlar ve eski cumhurbaşkanları için Anayasa’da yer alan adaylık hakkının kanunla sınırlanamayacağını, düzenlemenin Anayasa Mahkemesi’nce iptal edilebileceğini savundu.

  Telgrafçı Hamdi Bey yasası

  CHP’li Ali Özgündüz, “Parlamentodan 8 milletvekili tutuklu ama cumhurbaşkanı adayı gösterilebilirler. Bu sorun çözülmeden yasa kabul edilirse yeni bir kriz yaşar ülke” dedi. CHP’li Uğur Bayraktutan “Bu yasa hukuki değil siyasi bir projedir. Başbakan’ın nasıl cumhurbaşkanı olacağının düzenlemesidir” derken, MHP’li Faruk Bal, “Halkın seçtiği Cumhurbaşkanı ile Başbakan çatışacaktır, parlamenter rejimin genetiği bozuldu” dedi. MHP’li Nevzat Korkmaz ise “Bu sistem yarın başbakancılar ve cumhurbaşkanı taraftarları diye toplumda kutuplaşmalara sebep olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanı’nın şahsı hedef alınmıştır. 11’inci Cumhurbaşkanı denerek Telgrafçı Hamdi Bey’e aylık bağlanması kanununa benzer bir düzenleme yapılmıştır” görüşünü savundu.

  Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise eleştirileri, “Parlamento seçtiği zaman da hükümetler ile cumhurbaşkanı arasında ihtilaflar olmuştur. Halk seçse bu tartışmalar aza iner” diye yanıtladı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı