Gündem Haberleri

  Çankaya’ya çıkış yok

  Ayşe TÜRKMEZ/DHA
  22.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  “Anadolu’yu vermeyeceğiz” sloganıyla 2 Nisan’da yola çıkıp Ankara’nın Gölbaşı İlçesi’nde buluşan çevreci grupların, hayvanlarıyla birlikte Çankaya Köşkü’ne yürüyüşlerine polis izin vermedi.

  Doğa ve yaşama zarar veren tüm yatırımların durdurulması için ’Anadolu’yu vermeyeceğiz’ sloganıyla “Büyük Anadolu Yürüyüşü”nü başlatarak Ankara’ya yürüyen çevreci gruplar geceyi Gölbaşı İlçesi’nde yörük çadırları kurarak geçirdi. Sabah saatlerinde Çankaya Köşkü’ne giderek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmek isteyen çevrecilere, güvenlik önlemleri alan polis ekipleri izin vermedi.

  Gül’le görüşemediler

  Çevreciler adına konuşan ve “Yörük Ana” olarak anılan Sarı Keçililer Derneği Başkanı Pervin Çoban Savran, “Sabah saatlerinde yapacağımız Çankaya yürüyüşü engellendi. Cumhurbaşkanımız ile görüşmek istiyoruz. Burada konaklayacağız. Burada durduğumuz halde yine bize kim git diyebilir ki, burası Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin toprağıdır” dedi. Çeşitli bölgelerden gelen kafile temsilcileri amaçlarının doğayı korumak ve yaşanabilir alanların yok olmasını engellemek olduğunu belirterek eylemlerinin süreceğini bildirdi.

  400 polisle önlem

  Bu arada yaklaşık 400 kişilik polis ekibi çevreci grubun kurduğu çadır etrafında önlem aldı. Polisin yürüyüşlerine izin vermediği çevreci gruplar, müzik eşliğinde oynayıp eğlenirken, bazı çevrecilerse polisin engeli nedeniyle ağladı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı