Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çankaya savaşları

  Hürriyet Haber
  22.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 22.02.2000 - 00:01

  Cumhurbaşkanlığı seçimi, gün geçtikçe kördüğüm halini alıyor. Ecevit, iyimser havasını sürdürüyor. Yılmaz, ‘‘Adaylığım şimdinin konusu değil’’ çizgisinde. Çiller, Yılmaz'ı samimiyete çağırırken ikinci liderler turuna hazırlanıyor. FP, konuyu pazarlığa dönüştürme çabasından vazgeçmiyor. MHP ise ‘‘uzlaşma’’ adına Demirel'e razı...

  Ecevit: ANAP'ın engel olacağını ummuyorum

  BAŞBAKAN Bülent Ecevit, cumhurbaşkanlığı seçiminde üzerine düşeni yerine getirmek için elinden geleni yaptığını belirtti.

  Ecevit, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın, Anayasa değişikliği konusunda partisinde ciddi bir engelle karşılaşacağını ummadığını söyledi.

  Ecevit dün Başbakanlık'ta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in bir kez daha seçimini sağlayacak Anayasa değişikliğini, iktidar ortağı 3 parti ve 2 muhalefet partisinin ilke olarak kabul ettiklerini kaydeden Ecevit, kendisinin de bir iyimserlik içinde olduğunu bildirdi.

  ANAP'A KARIŞAMAM

  ANAP'ın içine karışma ya da etkileme işine hiçbir zaman girişmediğini belirten Ecevit, şunları söyledi:

  ‘‘Bu benim haddim de değildir, hakkım da değildir. Sadece Sayın Yılmaz'ın bazı güçlükleri olduğunu, fakat kendisinin çok kararlı bir davranış sergilemekte olduğunu söylemiştim. ANAP'ın içinde birtakım değişik düşünceler olduysa, bu benim iddiam değim. Bunu Sayın Yılmaz da belirtiyor. Ben herhangi bir ciddi engelle karşılaşacağını ummuyorum’’.

  Ecevit, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in teklifleri birleştirme önerisi konusunda yeni bir gelişme olmadığını belirterek, başlayan sürecin devam ettiğini ifade etti. Öneriyi kabul edip etmeyeceklerine ilişkin bir soruyu Ecevit şu yanıtı verdi:

  ‘‘İki muhalefet partisi, önce cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesi için önerge vermişlerdi. Önergelerin görüşülmesini istediler, biz de bu isteği kabul ettik. Bu önerilere yeterli oy sağlanamazsa 5+5 formülü görüşülecek.’’

  Cumhurbaşkanı değiştiğinde, hükümetin istifasının gerekip gerekmeyeceği tartışmaları konusunda ise henüz düşünmeye vakit bulamadığını kaydeden Ecevit, Demirel'in, ‘‘Güniz Sokağa inerim’’ sözlerinin hatırlatılması üzerine de şunları söyledi:

  ‘‘Efendim, artık bu konularda benden bir şey sormayın lütfen. Ben üzerime düşen görevi yerine getirmek için elimden geleni yapıyorum. Olumlu sonuç alınır veya alınmaz; onun sonuçları daha sonra belli olur.’’

  Tek kişiye Anayasa yapılmaz

  İZMİT'e gelen CHP Genel Başkanı Altan Öymen, cumhurbaşkanı seçimi konusunda ‘‘Bazıları bu seçimi son dakikaya bırakma niyetindeler. 5+5 formülleri bu işin manevrası gibi görünüyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi tesadüfe kalacak. Yani bir baskı seçimi gibi olacak’’ dedi. CHP Kocaeli İl binasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Öymen ‘‘Meclis'te olsaydık adayımız Erdal İnönü olurdu’’ dedi. Öymen, görüşünü şöyle açıkladı:

  ‘‘Şahıslar için Anayasa değişikliğinin yapılması, sürenin uzatılması fevkalede yanlıştır. Diğer adayların isimleri gizli konuşuluyor ama açıklanmıyor. Diğer ülkelerde cumhurbaşkanlığı ile ilgili tartışmalar 6-7 ay önce başlar. Adaylar birdenbire ortaya çıkarsa, geçmişleri, halleri tartışılmamış adaylar arasında yarış yapılacak. Milletvekillerine 4 turluk seçim empoze edilecek. 3'üncü turda kim fazla oy almışsa o seçilecek.

  DYP: Mesut Bey sıra bana gelsin hasabında

  ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın, Anayasa değişikliği çıkışını DYP Grup Başkanvekili Nevzat Ercan, ‘‘Mesut Bey, sıra bana gelsin diye böyle yapıyor’’ sözleriyle değerlendirdi. Ercan, ANAP'ın Çankaya stratejisini, Anayasa değişikliğinin Meclis'te gerçekleşmemesi üzerine kurduğunu savundu.

  Ercan, 5+5 formülü konusunda Başbakan Bülent Ecevit dışında samimi olan lider bulunmadığını belirterek şunları söyledi:

  ‘‘DSP, MHP ve ANAP liderleri tekliflerini imzaya açsınlar, bulsunlar 184'ü. Ortaya çıksınlar bir bakalım. ANAP, Çankaya stratejisini, Anayasa değişikliğinin Meclis'te gerçekleşmemesi üzerine kuruyor. Anayasa değişmezse Demirel aday olamayacak. Önce bunu sağlayıp, hesap tutturma planları yapıyor. ’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı