ANKARA HABERLERİ

Çankaya nüfusu artık yaşlanıyor

Deniz GÜREL
01.02.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Atılım Üniversitesi’nin Çankaya Belediyesi ve işleyişi analizinin sonuçları bir hayli çarpıcı. Siyaset Bilim ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Savaş Zafer Şahin’in öncülüğündeki “Kamusal Akıl Stüdyosu Türkiye’nin tartışmasız en önemli ilçe belediyesinin bugünkü durumu artısıyla eksisiyle ortaya koydu.

Deniz GÜREL

ATILIM Üniversitesi’nin Çankaya Belediyesi üzerindeki kurumsal analizinin sonuçları, Türkiye’nin tartışmasız en önemli ilçe belediyesinin bugünkü durumunu artısıyla eksisiyle ortaya koydu.

Öncülüğünü Atılım Üniversitesi Siyaset Bilim ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Savaş Zafer Şahin’in yaptığı analize göre Çankaya Belediyesi’nin hizmet vermekte olduğu Çankaya’nın nüfus yapısı önemli bir dönüşümden geçiyor.

Eğitim düzeyi çok yüksek olan nüfus giderek yaşlanıyor. Özellikle 65 yaş üstü kadın nüfusun fazlalığı çarpıcı. Nüfusun yaş piramidi gelişmiş batı ülkelerini andırıyor. Buna karşın Çankaya hala Ankara’nın gayri safi milli hasıladan en fazla pay alan ilçelerinden birisi olmasına rağmen, çöküntüleşen kent merkezi ve gerileyen üretici hizmetler sebebiyle iktisadi faaliyetlerin hızını giderek kaybettiği bir ilçe olmaya başladı.

Akademisyenlerin tespitlerine göre Çankaya Belediyesi’nin hizmet sunumunda yaşlanan, beklenti düzeyi giderek yükselen ama iktisadi faaliyetleri duraksayan bir ilçede hizmet sunmaya kendisini hazırlama zorunluluğu doğuyor. Sosyal hizmetlere olan ihtiyacın artması, hizmet kalitesinin artışına ilişkin beklentinin artması beklentiler arasında gösteriliyor. Çankaya Belediyesi’nin son dönem çabaları bu tür bir değişimi kavramış olmakla birlikte, uzun erimli çaba gösterilmesi gerekliliği doğuyor.

Eskiyen mahalleler sorunu

Çankaya ilçesinin coğrafi yapısına bakıldığında Çankaya Belediyesi’nin gelişme alanı çok sınırlı ama göreli olarak gecekondu ve kaçak yapı oranı düşük planlı bir alanda hizmet sunduğu görülüyor. Bu durum bir yandan önemli bir avantaj oluşturuyor. Arsa stokunun ve gelişme alanının azlığı sermaye birikiminin kentsel ranta değil iktisadi faaliyetlere yönelmesine olanak tanıyor. Ancak, 1950’lerden bu yana yaklaşık 50 yaşının üzerindeki Emek, Bahçelievler, Cebeci, Esat gibi semtlerdeki konutların eskimesi ve Kızılay Kent Merkezinin çöküntüleşmesi ilerleyen yıllarda önemli bir sorun alanı oluşturacağına kesin gözüyle bakılıyor. Bunların yanı sıra engebeli coğrafi yapı özellikle ulaşım, yayalık ve bisiklet kullanımı gibi konularda önemli kısıtlar getirse de gelişen teknoloji akarsuların kentsel yaşama kazandırılması, enerji üretimi gibi konularda yeni fırsatlara işaret işaret ediyor.

Yakın zamanda Çankaya Belediyesi’nin Kızılay’ın canlandırılması için bilinç yaratmaya çalışması, eski SSK işhanının meydana dönüştürülmesi projesini kamuoyu ile paylaşması bu anlamda olumlu adımlar olarak görülse de coğrafi yapının doğası daha kapsamlı yaklaşımları gerekli kılıyor.

Siyasallaşma zarar veriyor

Üniversitenin, Çankaya Belediyesi çalışmasının en çarpıcı bölümlerinden bir tanesini ise siyasi analiz kısmı oluşturuyor. İşte çarpıcı sonuçlar:

“Çankaya ilçesi Türk siyasetinin simge mekanlarından birisi. Son yıllarda bu siyasal nitelik giderek aşırılaştırıldı. Neredeyse Çankaya ile Keçiören bu anlamda simge mekanlar olarak anılıyor. 2009 yerel seçimlerinde Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Çankaya’yı kazanılması gereken bir hedef olarak göstermesi bu simgeselleşmenin doruk noktası kabul edilebilir. Aşırı siyasallaşma bir yanda yerel hizmetlerin rasyonel olarak değerlendirilememesi sorununu, diğer yandan da yapılan hizmetlerin hakkıyla değerlendirilememesi ve algı sorununu gündeme getiriyor.

Bu sebeple, Çankaya Belediyesi’nin hizmet sunum kalitesini arttırmak için genel siyasi yapıdaki algı konumlandırmasından kurtulup hizmet kalitesini arttırıcı motivasyon unsurları bulması gerekiyor. Belediyenin kent ve semt konseyleri yaklaşımı bu anlamda olumlu unsurlar olmakla birlikte hizmetlerin iş akışları temelinde yeniden yapılandırılması gerekmektedir.

Partinin belediyeye müdahalesi yüksek

Çankaya Belediyesinin örgütsel yapısına bakıldığında son dönemle birlikte birimlerin üst yönetimle ilişkisinin rasyonelleştiği, işleyişe belli etkinlik ölçütlerinin getirilmek istendiği görülüyor. Belediye başkanı ile başkan yardımcılarının yetki alanlarının dağılımı, kent konseyinin gelişimi bunu destekler nitelikte. Ancak Partinin belediye işleyişine müdahalesi hala oldukça yüksek. Bu sebeple Cumhuriyet Halk Partisi’nin işleyişindeki çalkantılar, belediyenin işleyişini de olumsuz etkiliyor. Çankaya Belediyesi yönetimi ve örgütsel yapısı çok farklı yapı ve aktörlerin etki ve baskılarını azaltarak etkinliğe, verimliliğe ve dönüşüme odaklı bir örgütsel yapı oluşturuyor. Son yıllardaki örgütlenmeyi rasyonelleştirme çabaları öne çıkıyor.”

Kamusal akıl stüdyosu

ATILIM Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi müfredatında Türkiye’deki benzer bölümlerde bulunmayan “Kamusal Akıl Stüdyosu (KAS)” uygulaması başlatıldı. Atılım Üniversitesi Siyaset Bilim ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Savaş Zafer Şahin öncülüğündeki uygulama ile öğrencilere siyasal yaşamın ve kamu yönetiminin uygulama boyutu uygulamalı olarak kavratılmaya çalışılıyor. İlk işbirliği Çankaya Belediyesi’yle gerçekleştirilirken, Çankaya’yı önce Keçiören Belediyesi ve Ankara’daki diğer ilçe belediyeleri, merkezi hükümet kuruluşları ve sivil toplum örgütleri ile çalışma yapılması öngörülüyor.

YARIN: ÇANKAYA BELEDİYESİ’NİN MALİ YAPISI NASIL? İHALELERİN YÜZDE KAÇI İPTAL EDİLİYOR? HALKIN ÇANKAYA BELEDİYESİ’NDEN MEMNUNİYETİ NE DÜZEYDE?

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çankaya nüfusu artık yaşlanıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ekim 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:21
  • Guneş
   07:00
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:43
  • Akşam
   18:07
  • Yatsı
   19:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı