"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Çankaya’nın ucubesine kim izin verdi

SEÇİM dönemlerinde kaldırımların sil-baştan yapılıp, asfaltların yenilenmesine alışık olan seçmen, Çankaya’da bu kez daha büyük ölçekli ‘ayrıcalıklara’ tanık oldu.

Birlik Mahallesi 406. Sokakta, kreş ve gündüz bakım evi yapımı için ayrılan ve dört yol kavşağında bulunan minik bir tepecik, tam da seçimlere çeyrek kala, aniden Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kararıyla ‘kat sınırı olmayan dev bir apartman’ için izin verilen bir alana dönüştü. Ki bununla ilgili haberi 25 Mayıs tarihli Ankara ekimizde okudunuz...
Tabiki, bölge halkı mahallenin görüntüsünü bozan, yeşil alanların yok edilmesi sonucunu doğuran daha da önemlisi çevre apartmanları yok sayarak çok katlı izni veren Ankara Büyükşehir Belediyesi ile davalık oldu. İş biraz araştırılınca, belediyeye yakın bir ‘Anayasa hukukçusunun’ olayın içinde olduğu ve kararın değiştirilmesinde etkin rol oynadığı ortaya çıktı.
Şimdi herkes, bu kişi ile belediye yöneticilerinin ilişkisini soruşturuyor. Büyükesat Vadisi ile uzaktan yakından ilgisi olmayan bu alanının nasıl oluyor da, 2008’de alınmış ‘kentsel dönüşüm alanına’ sokulduğu ve ‘kat sınırı olmaksızın’ apartman inşaatına izin verildiği, kreş alanının nasıl gasp edildiği ve çevrede oturanların haklarının nasıl yok sayıldığı herkes tarafından konuşuluyor. Mahkemeye taşınan ve Ankara 3. ve 8. İdare Mahkemeleri tarafından ‘hukuksuzluğun’ tescil edildiği bu yapı, önümüzdeki günlerde kararı verenlerin başını çok ağırtacağına benziyor...

Yarım kalan ‘çılgınlıklar’

9 YILDIR bir kazma bile vurulmamış Ankara için ‘çılgın projeler’ açıklandı. Bakın Sayın Gökçek’in sitesine 17 yıldır projelerinin %25‘ini gerçekleştirmiş.
Ankara‘nın ortasından kokarak geçen ve katran renginde atan Hatip, Ankara ve Çubuk çaylarını...
Söz verdiği halde bitiremediği metrodan dolayı...
Bir saat yağmur veya kar yağdığında Venedik’e dönen Ankara’ya yakışmayan trafik çilesi...
18 yaşından küçük yüzlerce çocuğun çöplerden ekmek parası kazanması...
Söz verildiği halde yerine getirilmeyen o kadar projeleri var ki...
Osman GÜMÜŞ

ANKARA’yı güneyde 21 il merkezine bağlayan otoyola çivi çakılmadığını içeren şikayetim köşenizde yayınlanmıştı, konuya Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş’de o tarihlerde destek vermişti. Ancak geçen süre içerisinde her tarafta projeler açıklanırken ‘güney çıkışı otoyolu’ hakkında hiç bir milletvekili ve parti bir adım atmıyor. Ankara’yı ulaştırma merkezi yaptık denirken otoyolda neden bağlantı eksik diyen yok. Bu konuda ne bir açıklama ne de gelecek döneme ilişkin vaat var. Dilerim, yazın vasıfsız yollardan güneye giden bizler bir gün nitelikli bir otoyoldan güneye gidebiliriz. Bu hasret bizim.
O. SAZLIK

KISA... KISA...

ANKARA İlköğretim Okulları Arası 1. Matematik & Akıl Oyunları Şampiyonası 29 Mayıs Pazar 10.00’da TOBB ETÜ Söğütözü Sosyal Tesisleri’nde yapılacak.

KURGU Kültür Merkezi etkinliklerinde yarın 18.00’de yapılacak etkinlikte konuşmacılar; Burhan Günel, Alaattin Topçu, Nisa Günel, Osman Namdar. (www.kurgukulturmerkezi.com)
X