ANKARA HABERLERİ

Çankaya’nın göbeğinde içkili lokal savaşı

Fevzi KIZILKOYUN/DHA
31 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 30 Ekim 2008 - 20:48

Ankara’da yaşayan Ordulular tarafından 1968 yılında kurulan Ordu Kültür ve Kalkınma Vakfı’ndan, 15 yıldır kiracı oldukları Ordu İl Özel İdare’ye ait binayı tahliye etmeleri istendi. Dernek üyeleri ise binada nöbet tutarak direnişe geçti.

Fevzi KIZILKOYUN/DHA

ÇANKAYA’DA bulunan Ordu İli Kültür ve Kalkınma Vakfı, 15 yıldır kiracı oldukları binadan Ordu İl Özel İdaresi tarafından çıkartılıyor. Vakıf Başkanı Oktay Kaplan, tahliye kararının ideolojik olduğunu ileri sürdü ve "Dernek lokalinde içkili restorant bölümü olduğu için AKP Ordu İl Başkanı ’biz burayı daha hayırlı bir işte kullanacağız’ diyerek bizi çıkartmak istiyor" iddiasında bulundu. AKP İl Başkanı Fatihhan Ünal ise iddiaları reddetti.

Ankara’da yaşayan Ordulular tarafından 1968 yılında kurulan Ordu Kültür ve Kalkınma Vakfı’ndan, 15 yıldır kiracı oldukları Ordu İl Özel İdare’ye ait binayı tahliye etmeleri istendi. 20 yıl önce kurulan ve bugüne kadar 2 bin Ordulu üniversite öğrencisine burs sağlayan vakfın yöneticileri, tahliye kararını mahkemeye taşıyor. Ordu Valiliği’nde görevli iki memur, polis ekipleriyle derneğe gelerek tahliye kararını iletti. Dernek üyeleri ise binada nöbet tutarak direnişe geçti.

Kirası yıllık bin 400 YTL

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in de aralarında bulunduğu çok sayıda siyasetçi ve tanınmış kişinin üyesi olduğu vakıf, şu an bulundukları yer için yıllık bin 400 YTL kira ödüyor.

Vakıf Başkanı Oktay Kaptan, Ordu Valiliği’nin AKP iktidarının baskısıyla bu kararı aldığını ileri sürerek şunları söyledi:

"Ordulu’ların Ankara’daki evi gibiyiz. Tüm hemşehrelerimiz burada bir araya geliyor. Ordu Valiliği’nce belirlenen ve ailesinin maddi durumu iyi olmayan üniversite öğrencilerine burs sağlıyoruz. Bugüne kadar 2 binin üzerinde öğrenciye burs verdik ve bu öğrenciler arasında İmam Hatip Lisesi mezunu veya AKP’li olanlar da var. Biz bir ayırım yapmadan tüm Ordulu’ların yanındayız. Ancak AKP iktidarı ideolojik düşünerek bizi burada çıkartmak istiyor. AKP Ordu İl Başkanı Fatihhan Ünal, bundan bir ay önce yerel gazeteye, "Vakfın kiracı olduğu mülkleri daha hayırlı işler için kullanacağız’ diye beyanat veriyor. Ve hemen ardından il özel idare meclisi bizi çıkartmak için karar alıyor."

Alkol yüzünden çıkartılıyoruz

Derneğe ait lokalde Ordu’nun yöresel yemeklerin yenildiğini ve isteyen üyelerinin burada alkol alabildiğini kaydeden Kaptan, "AKP İl Başkanı ve parti teşkilatının rahatsızlığı buradan geliyor. İçki içildiği için buradan bizi atmak istiyorlar. Kendi ideolojilerine yakın birilerine burayı peşkeş çekmek amacındalar. Biz dernek olarak 15 yıldır buradayız, bugüne kadar hiçbir yönetim bizden rahatsız olmazken, AKP iktidarı sadece onlardan olmadığımız ve lokalde içki sattığımız için bizi çıkartmak istiyor" dedi.

Ordu Valisi Ali Kaban ile görüştüğünü de kaydeden Kaptan, kendisinin bu kararın dışında olduğunu ve il özel idarenin kararlarına karışamadığını söylediğini kaydetti.

AKP İl Başkanı: Doğru değil

AKP Ordu İl Başkanı Fatihhan Ünal, konunun kendisiyle ilgisi olmadığını belirterek, "Seçilmiş bir İl Genel Meclisi vardır ve konu İl Genel Meclisini ilgilendirir. Bunu böyle şahsileştirmek bence yanlıştır" dedi. Ünal, şunları söyledi:

"Bunun yetkilisi bir kere ben değilim. Karar mercii de ben değilim. Seçilmiş bir İl Genel Meclisi vardır. Bunun kararıdır. Başka yerlerde satış kararı alınca ayağa kalkılmıyor da, kendi yerleriyle ilgili karar alınınca mı ayağa kalkıyorlar? Bu yanlış birşey. Ben bu kurumun varlığını bu satış söz konusu olunca öğrendim. Vay efendim biz varız. Biz bu işin arkasındayız gibi. Karar valiliğin ve İl Genel Meclisi’nin kararıdır. Böyle de bir karar varsa, Fatihhan Ünal’ın meselesi değildir bu. Ben bir vatandaş olarak, Özel İdare mal varlığının rantabıl kullanılması ve halkın da kullanmasından yanayım. Eğer böyleyse bu kararın takdiri de İl Genel Meclisi’nindir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çankaya’nın göbeğinde içkili lokal savaşı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:13
  • Guneş
   06:01
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   16:46
  • Akşam
   19:41
  • Yatsı
   21:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı